Expedice K2 Ostrava 2007 začala

28. květen 2007

Do pohoří Karakorum k hoře K2 na hranicích Pakistánu a Číny míří v těchto dnech devítičlenná česká expedice vedená Leopoldem Sulovským. Ve vysílání Českého rozhlasu Ostrava a také na této stránce vám budeme přinášet po celou dobu pokusu zdolat jednu z nejnebezpečnějších hor světa přímé zážitky celé expedice.

Plné znění příspěvku

V úterý 22. května se celá výprava konečně dočkala. Po dlouhých přípravách nasedla na pražském ruzyňském letišti směr Frankfurt nad Mohanem a v tuto chvíli je na cestě do Islámábádu, kde se budou vyřizovat potřebná víza a přivítá je také místní ministr turismu.

Ještě než se nám horolezci přihlásí přímo z místa dění, trochu jsme si před odletem popovídali s Liborem Uherem, který už na K2 byl před dvěma lety, ale počasí jej nepustilo do větší výšky než 7400 metrů nad mořem.

Po mnohých zkušenostech, které máme úplně všichni s českými úřady, nás nemohla napadnout na začátek jiná otázka, než jak dlouho trvá vyřízení různých povolení pro tak velký podnik. "Trvá to zhruba půl roku. Vyřízení víza do Pákistánu, povolení vstupu do oblasti K2, která je hraniční oblastí s Čínou a Indií. Je to vlastně hermeticky uzavřená vojenská oblast," odpovídá Uher.

Logo

I s potřebným povolením to není jen tak. "Vstup do té oblasti je možný v podstatě jen se styčným důstojníkem. To znamená, že když tam přijedete, celá expedice nafasuje profesionálního vojáka, kterého musí šatit a živit. Po celou dobu je s vámi v základním táboře. Je to takový doprovod a dozor v jedné osobě. Bez něj se do té oblasti vůbec nelze dostat," pokračuje ve vysvětlování Libor Uher.

Na to, aby člověk zvládl takovou makačku, se musí hodně připravovat. Někteří horolezci trénují sílu, třeba na skalách. Jiní kladou důraz na vytrvalost a do přípravy patří i doplňkové sporty jako jízda na horském kole nebo běhání.

"Pro mě byly nejlepší přípravou extrémní závody ve všestrannosti, takový desetiboj, kde se běhá, jezdí na kole, plave, jsou tam dlouhé pochody, slaňování či lezení a tak podobně. A všechno je to v jednom dni," popisuje svou přípravu Uher.

autor: ras

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.