Expozice Tichá hrdinství v pardubickém Institutu Paměti národa vypráví příběhy, které nezapomenete

10. březen 2024

Největší audioportál na českém internetu

Zákoutí archivu, kde se návštěvníci mohou podívat na historické dokumenty | Foto: Tereza Brázdová, Český rozhlas

Expozicí Tichá hrdinství nás provedly dokumentaristka Šárka Kuchtová a průvodkyně Tereza Křiklanová

Výstavní prostor pardubického Institutu Paměti národa je strohý. Nenajdete tam žádné fotografie ani informační panely. Prostřednictvím moderních technologií se ale ocitnete uprostřed druhé světové války nebo v komunistickém lágru. Do dějin 20. století vás zavedou příběhy pamětníků, které stojí za to si poslechnout a především o nich přemýšlet.

Expozice Tichá hrdinství se nachází v suterénu známé Machoňovy pasáže v centru Pardubic. Návštěvníky seznamuje s životními osudy obyčejných lidí, kteří prožili druhou světovou válku a komunistickou totalitu. Lidí, kteří zcela nezištně pomáhali svým bližním a riskovali při tom i svůj život.

Interaktivní expozice představuje příběhy čtyř lidí, jejichž vyprávění se stala součástí sbírky Paměti národa, která za celým projektem stojí. Dozvíte se tu o hrdinství Jarky Michnové. Během druhé světové války připravovala chemickou sloučeninu, která způsobovala falešnou žloutenku a tak zachránila desítky lidí před transportem do koncentračních táborů. Do období druhé světové války vás zavede i vyprávění armádního generála Tomáše Sedláčka, který bojoval ve Francii, Anglii, v Sovětském svazu a zapojil se i do Slovenského národního povstání. Po válce ho komunisté uvěznili, mučili a ve vykonstruovaném procesu odsoudili k doživotnímu trestu.

Do 50. let minulého století vás zavede Leopold Färber, odsouzený na šestnáct let za výrobu a distribuci protikomunistických letáků. Pozorně poslouchal příběhy lidí uvězněných komunisty, a když vyšel z vězení, vše sepsal a ukryl. Jeho archiv Státní bezpečnost nikdy neobjevila. Ve stejné době se odehrával také život Mileny Blatné, která jako osmnáctiletá nastoupila jako účetní a později pracovnice technické kontroly do jáchymovských dolů. Byla v úzkém kontaktu se zdejšími politickými vězni a z Jáchymova pašovala jejich dopisy.

Úvodní a závěrečná část prohlídky expozice Tichá hrdinství

Pocity ve 4D

Expozice Tichá hrdinství je určená dětem i dospělým. Kombinuje různé druhy vjemů. Prohlídka začíná úvodním slovem a pokyny průvodce, následuje speciální projekce u kruhového plátna. Tady se návštěvníci seznámí s dobou, ve které se konkrétní příběh odehrává. Pak už komunikují se zapůjčenými tablety a díky digitálnímu programu se řídí dalšími pokyny. Zastavují se u jednotlivých stanovišť, kde se po načtení QR kódů odehrává vždy další část konkrétního příběhu.

Digitální technologie expozice kombinuje i s dotykovými vjemy. Návštěvníci si mohou zkusit práci v laboratoři nebo v archivu manipulovat s krabicemi a historickými fotografiemi. Zážitkem je také speciální projekce v uzavřeném prostoru, doplněná nejen zvukovými vjemy, ale také kouřem. Navozuje atmosféru interiéru nákladního vagónu, který lidi, zbavené svobody, převáží neznámo kam.

V expozici najdete různé typy stanovišť, kde se odehrává určitá část konkrétního příběhu

Institut Paměti národa Pardubice ale nenabízí jen expozici Tichá hrdinství. Pořádá také přednášky, zážitkové workshopy pro děti a studenty a každé pondělí besedy se zajímavými hosty, ať už jsou to historikové, novináři nebo filmaři. Aktuální program najdete na webu institut.pametnaroda.cz.