Fašanky, fašanky, nebyl sem u Hanky, byl sem já u Kače, Majdalénka plače!

Během masopustu je všechno naopak: chuďas se stane boháčem, boháč žebrákem, zloděj soudcem, soudce zlodějem, ženich nevěstou.

Mužské mečové tance

A pouze ve třech obcích na moravsko-slovenském pomezí se během masopustu stane další zázrak: místní chlapci a muži se promění v tančící bojovníky se šavlemi. V každé obci mají jiné kroje, jiné šavle a meče, jinak tančí a jinak zpívají. Základ je ale stejný – tančí v kruhu, spojeni jsou šavlemi, s kterými tvoří brány, proplétají se, prolézají a přeskakují. Nesmějí kruh porušit ani se zranit.

Mužské mečové tance z Bystřice pod Lopeníkem, Komně a Strání byly letos zapsány na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. A není divu, je to výjimečná podívaná a v každé obci jiná. 

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.