Hasiči po 12 hodinách usilovné práce uhasili rozsáhlý požár vítkovického vrakoviště

10. květen 2021 10:41, aktualizováno

Hasičům se po 12 hodinách podařilo dnes večer uhasit rozsáhlý požár vrakoviště automobilů v Ostravě-Vítkovicích. Na místě zůstává několik jednotek, které místo požáru monitorují.

Příčina požáru a způsobená škoda zatím nejsou jasné. ČTK to řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp. Policie případ šetří jako obecné ohrožení z nedbalosti, řekla ČTK mluvčí policie Eva Michalíková.

„V současné chvíli na místě už nic nehoří. Co jsme potřebovali prolít vodou, se podařilo. Zasahující jednotky i techniku jsme už zredukovali. Na místě zůstává několik jednotek. Budou monitorovat požářiště a popřípadě uhasí nově vzniklá ohniska požáru,“ řekl ČTK Popp po 20:00.

150 hasičů a dva vrtulníky

Kouř byl dopoledne i brzy odpoledne vidět kilometry daleko. Podle policie ohni předcházel výbuch. Nikdo se nezranil. Na místě v jednu dobu zasahovalo 150 hasičů, 58 hasičských aut včetně speciální techniky a dva vrtulníky. V areálu firmy na likvidaci automobilových vraků hořelo víc než 2000 tun materiálu.

Hlášení o požáru dostali hasiči kolem osmé ráno, po sedmi hodinách zásahu se jim podařilo oheň lokalizovat. Po 20:00 považovali hasiči oheň za uhašený, ale ještě ne za zlikvidovaný.

Během hašení vyšetřovatelé hasičů i policie začali zjišťovat příčinu požáru. „Ohledání místa bude pokračovat ve středu. Příčinu ještě neznáme. Zatím není stanovená ani výše škody,“ řekl Popp.

Hasičům na místě při zásahu pomáhaly i dva vrtulníky. Jeden, policejní, přiletěl z Brna. Druhý patří soukromé firmě a hasiči jej mohou na základě smlouvy využívat. Oba stroje pomáhaly hasit s pomocí takzvaných bambi vaků.

„Nelétaly ale najednou. V okolí místa požáru nebyl dostatečný prostor a hrozila by srážka,“ řekl Popp. Hasiči využili i další techniku, kterou u běžných požárů nenasazují. Některé vozy si pořídili po zkušenostech se zásahem po výbuchu munice ve Vrběticích.

Požár hasiči lokalizovali po asi 7 hodinách, uhašen byl po 12 hodinách

„Z hlučínského záchranného útvaru přijely dvě velkokapacitní cisterny. Na místě jsou i čtyři speciální kombinovaná auta. Ta mají zásobníky na čtyři hasicí prostředky – prášek, vodu, pěnu a CO2,“ řekl zastupující mluvčí Jakub Kozák.

Hasiči k likvidaci ohně nasadili vodu i pěnu. Na místě zasahovala i obrněná cisternová automobilová stříkačka a pětinápravový velkoobjemový speciál Tatra. Povolán byl kontejner se zásobou pěnidla.

Během zásahu hasiči vyhlásili zvláštní, nejvyšší ze čtyř stupňů požárního poplachu. Odpoledne ho mohli snížit na druhý stupeň.

Speciální technika hasičů

Hořelo v areálu společnosti SPV Recycling, která ekologicky likviduje vozidla. Firma se podle svého ředitele Jiřího Šaška vyjádří zřejmě v úterý.

autor: tif | zdroj: ČTK