Heligonkáři z Čech a Slovenska na 2. setkání v Uherském Brodě

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cimbál připravený pro Marcela Commendanta

Heligonka je jedním z nejoblíbenějších lidových nástrojů, protože v rukou mistra dokáže nahradit celý orchestr. Podobá se harmonice, ale harmonika to není, mnohem blíže má k dechovým nástrojům. O její prapůvod se přou Rakušané, Němci, Slovinci a Češi.

Na Slovensko se dostala z Čech, ale právě u našich východních sousedů dnes zažívá nevídaný boom. Co všechno umí heligonka, ukázalo Mezinárodní setkání heligonkářů v Uherském Brodě, které založil uherskobrodský starosta Ferdinand Kubáník, sám heligonkář. Kouzlo tohoto lidového nástroje se přímo na setkání snažila odhalit Markéta Ševčíková.

autor: Markéta Ševčíková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...