Herec Zdeněk Junák: Role v Četnických humoreskách byla vysněná, mohl jsem přibrat!

22. březen 2022

Nejvíce ho proslavila role četníka Ambrože v Četnických humoreskách. „Poznávali mě lidi na ulici. Je to krásný, ale já dodneška nevím, jak reagovat, červenám se jak pivoňka.“

Zdeněk Junák je rodák z Kroměříže, ale zamiloval si Brno, ze kterého se nehodlal a nehodlá vzdálit. I když přišly nabídky do divadla jinam, nezlákaly ho. „Jsem zemitý Moravák tělem i duší, jsem moravský Slovák. Miluju kavárny, vinárny, mám rád Špilberk, Petrov, rád si zajdu na přehrady. Mám taky strašně rád lidi, ti mě inspirují, tak si sedám do parků nebo na náměstí.“

Divadlo má přednost

Od roku 1992 působí v Městském divadle v Brně. Za roli hamižného a vypočítavého Žida Abrama Beera v muzikálu Koločava byl nominován na Cenu Thálie. „Je to záporná role a musím potvrdit, že záporáci se hrajou líp. Měli jsme tam výbornou partičku a je to úžasný muzikál.“

Jeho jméno a hlas jsou dobře známé i z dabingu. Mezi herce, které namlouval, patří například představitel agenta 007 Sean Connery, Ottfried Fischer ze seriálu Big Ben nebo dnes už legendární Horst Fuchs z teleshoppingu. „Dabuju pořád, ale je toho už méně. Divadlo má jednoznačně přednost.“

Je také už dvojnásobný dědeček. „Sebastián hraje baseball, Sabinka teď začala s babičkou chodit do divadla a krutibrko, chce místa zrovna do první řady, kam se nejhůř shání lístky,“ čílí se naoko herec.

Kvůli roli mohl přibrat

Velký úspěch zaznamenal v roli četníka Ambrože z Četnických humoresek, které se natáčely v jeho milovaném Brně. „Víte, já mám v životě opravdu štěstí. Původně se to mělo natáčet jinde, ale shodou několika náhod to takhle vyšlo a režisér Antonín Moskalyk si mě a další herce odsud vybral.“

V té době si nechal oholit hlavu a na tvářích měl strniště. „Režisér k tomu měl několik podmínek. Tu oholenou hlavu si tak budu muset nechat po celou dobu natáčení a ty vousy holit. S tím jsem neměl problém. Obojí v divadle nalepíte. Ale pak se zeptal na postavu. Já už byl takový korpulentní tenkrát a on mi říká: ‚Vy tam budete taková hlavní postava v kuchyni, já bych potřeboval, abyste ještě trochu přibral.‘ Chtěl po mně čtyři kila navrch. Takže vysněná role! Já totiž projdu kolem masny a mám šest kilo nahoře,“ směje se herec.

Divácký ohlas byl velký, z původních třinácti dílů bylo následně devětatřicet. „Nikdy nevíte, jak to dopadne, ale chcete věřit tomu, že to úspěšné bude. A dopadlo to výborně. Poznávali mě lidi na ulici. Je to krásný, ale já dodneška nevím jak reagovat, červenám se jak pivoňka.“

Jeho charizmatický hlas můžete slyšet v pořadech Srdcovky Zdeňka Junáka a Na klidné vlně na Českém rozhlase Brno. Je také pravidelným hostem Humoriády.

Který známý herec ho připravil na školu? Jak se jako herec popasoval s brněnským hantecem? Co znamená, když mládenec hodí švihadlo? Zábavný rozhovor a ukázku hantecu si poslechněte v záznamu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.