Historické interiéry ve vsetínském zámku neuvidíte. Dozvíte se tam ale všechno o životě na Valašsku
U vstupu do vsetínského zámku vítá návštěvníky Míša z Brodské. Preparát nejslavnějšího valašského medvěda, který před více než dvaceti lety způsobil nejen hospodářům velké škody. Ten vám ale průvodce dělat nebude.
Muzeum, které v zámku sídlí, totiž využívá digitálního průvodce. V expozicích najdete informační interaktivní panely, které nabízejí návštěvníkům informace o konkrétních výstavách. I díky tomuto chytrému průvodci můžete v expozicích strávit, kolik času chcete.
V renesančním zámku ze 17. století byste klasické prohlídkové okruhy hledali marně. Zato je tu k dispozici hned několik expozic. Ta stálá je poměrně rozsáhlá, zaměřená je zčásti i na historii zámku. Dozvíte se v ní ale především o životě na Valašsku. Věnuje se také slavnému rodákovi Josefu Sousedíkovi, který je přezdíván moravský Edison.
Z novodobých dějin ve stálé expozici uvidíte repliku bunkru a zbraní z druhé světové války nebo historii Zbrojovky Vsetín.
Vsetín má také slavnou tradici výroby nábytku a to kvůli rozsáhlým okolním lesům. Nejznámějšími nábytkářskými firmami byly Kohn a Thonet, obě ve své době celosvětově uznávané. Také jim je věnovaná část stálé expozice s několika desítkami kusů nábytku, převážně židlí.
V zámku můžete navštívit během roku i několik krátkodobých výstav, zaměřených například na historii nebo výtvarné umění. Aktuálně připravilo Muzeum regionu Valašsko výstavu nazvanou Jak se do lesa volá. Už podle názvu je jasné, že v ní uvidíte prezentaci lesa a to z pohledu různých oborů – historie, biologie nebo třeba etnografie. Výstava potrvá do konce února 2023.
Dalším turistickým lákadlem vsetínského zámku je šedesátimetrová věž, ze které je krásně vidět město i široké okolí plné kopců a lesů. Za návštěvu stojí také templářský sklípek s rytířskou hernou. Na návštěvu vsetínského zámku vám zkrátka jedno odpoledne stačit nebude.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.