Hodonínský památník Romů získal darem obrazy malíře Viklického, vznikly v táboře
Památník holokaustu Romů a Sintů v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku získal darem obrazy malíře Viktora Viklického. Vytvořil je v táboře nucených prací, který po válce stával v místě památníku.
Za války byl na místě takzvaný cikánský tábor, později internační tábor pro německé obyvatelstvo a také tábor nucených prací. Hodonínský památník zde funguje od roku 2019.
Viktor Viklický byl jedním z vězňů tábora. Muzeu romské kultury, které je správcem památníku, obrazy Viktora Viklického věnoval výtvarník a hudebník Jiří Pravda. "Obrazy jsou pro nás velmi cenné. Mají prakticky nevyčíslitelnou historickou hodnotu, protože jsou jediným doposud známým zachycením stavu tábora v roce 1950. Žádné fotografie z tohoto období prozatím nemáme," řekl vedoucí památníku Radovan Krhovský.
Tábor měl za druhé světové války kapacitu 300 míst, přesto se v něm tísnilo ve špatných hygienických podmínkách asi 1200 lidí. Proto v místě vypukla epidemie tyfu. V noci na 22. srpna 1943 se uskutečnil velký transport 749 Romů do nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.