Horolezce zastavilo nepříznivé počasí

15. červen 2007

Už tři týdny vás pravidelně informujeme o tom, jak si vedou ostravští horolezci v čele s Leopoldem Sulovským při dobývání druhé nejvyšší hory světa K2. Dnes vás už podeváté zavedeme přímo mezi české horolezce, kteří se nám svěřili i se svými čerstvými zážitky.

0:00
/
0:00

Pětadvacátý den, který právě pro expedici začíná, se ponese ve znamení změn. I když jsme vám minule říkali, že předpověď počasí je dobrá, velehory potvrdily, že člověk v nich si nemůže být vůbec ničím jistý.

"V nejbližších hodinách a dnech zřejmě asi bude odpočinek, protože doteď nás to pustilo tak rychle, že jsme se všichni mohli vyspat ve výšce 6300 metrů, což je obrovský přínos, protože podle normálních statistických údajů a výsledků jsme aklimatizováni na výšku zhruba o kilometr a půl výše. Někteří byli dokonce ve výšce 6700 metrů. Takže myslím, že situace je dobrá i když nás to počasí odstaví tak do 19. června," říká Leopold Sulovský.

Přesto i toto se ještě může změnit. "Osmnáctého má přestat sněžit. Ze zkušenosti víme, že když přestane sněžit, musíme nechat spadnout všechny laviny ze všech těch částí, kterými se budeme ubírat nahoru," dodává Sulovský.

I tak je expedice s dosavadním průběhem více než spokojená. Téměř všechno jde zatím dobře. Minule jsme vás informovali o tom, že se zhruba 400 metrů nad základním táborem u místa, kde všechny expedice berou sníh na vodu, objevila asi 30 let stará mrtvola.

"Je to polovina lidského těla s nějakým oblečením. Ale je pravda, že je to spádová oblast, kudy stéká po ledovci voda, kterou pijí všechny expedice, které tady jsou a budou, tak není vyloučeno, že nějaká příměs i z této mrtvoly v tom je," podotýká šéf výpravy.

autor: ras
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.