Houba dne: hadovka smrdutá

14. říjen 2018

Po tři týdny jsme vám přinášeli ‚houby dne‘ – byly součástí vámi oblíbené soutěže o houbařské nožíky. Poslední slovo v letošní soutěži má hadovka smrdutá.

Houbařská sezóna v Českém rozhlase Ostrava aneb Soutěžíme o nožíky!

Košíky plné hub

Český rozhlas Ostrava má pro zapálené sběrače hub jedinečnou soutěž, ve které máme nachystanou výhru povinnou výbavu houbaře – speciální houbařský nožík!

Hadovka smrdutá je pro svůj vtíravý zápach nepříliš oblíbenou houbou. Pokud roste vícero jedinců poblíž, dokáží svým zápachem připomínajícím mršinu vytvářet nepříjemné aroma na desítky metrů.

Mladá plodnice je známá také jako čertovo vajíčko a v této formě je možné hadovku použít v kuchyni jako řízky. Pro úpravu v kuchyni se však musí odstranit rosol a obal vajíčka, chuťově pak připomíná ředkev.

Dospělé plodnice jsou dlouhé, duté nesoucí zvonkovitý kalich obalený páchnoucím slizovitým teřichem. Pachem je lákán hmyz, který olizuje sliz a přenáší tak na svém těle výtrusy.

Roste velice hojně až někdy plevelně v listnatých, jehličnatých lesích, v parcích a zahradách.

Hadovka smrdutá (od mladé po starou plodnici)
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.