Huť Liberty Ostrava podesáté odložila návrat zaměstnanců do práce

4. březen 2024 09:16

Většina zaměstnanců hutního podniku Liberty Ostrava a jejího dodavatele energií Tameh Czech ani tento týden nepůjde do práce. Huť jejich návrat opět o týden odložila, už podesáté. Dnes to řekl předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina. Většina provozů v huti stojí, protože se Liberty stále nedohodla s Tamehem na dodávkách energií. Většina zaměstnanců obou firem je doma od loňského 22. prosince.

V úterý se mělo uskutečnit jednání zástupců Liberty, Tamehu a odborářů, které iniciovaly odbory. Slanina dnes ČTK řekl, že tato schůzka byla posunutá. Proběhne nejprve schůzka mezi Tamehem Czech a Liberty Ostrava bez nás, ta by měla být tento týden, a následně se k tomu nějakým způsobem připojíme,” řekl Slanina.

Liberty Ostrava má už delší dobu problém platit závazky, před věřiteli ji ale od loňského prosince chrání moratorium vyhlášené soudem. Tameh Czech skončil v prosinci v úpadku, což zdůvodnil tím, že mu huť, jeho jediný zákazník, neplatila a dluží mu skoro dvě miliardy korun. Liberty Ostrava zaměstnává zhruba 6000 lidí, Tameh okolo 300.

Podle odborářů nyní pracuje okolo 1600 zaměstnanců huti. Do práce chodí celou dobu jen lidé, kteří pracují na nezbytné údržbě, v lednu se k nim přidali i pracovníci z provozů výroby pásů a důlních výztuží, které se podařilo napojit na dodávky tepla od společnosti Veolia Energie. Později firma zprovoznila i svařovnu v rourovně. Kromě toho pracují, ale z domova, také zaměstnanci administrativy.

zdroj: ČTK
Spustit audio