I drobné úpravy nám mohou pomoci ušetřit za vodu mnohdy i značné částky
Když domácnosti rostou náklady na vodné a točné, nastává doba, kdy je potřeba řešit tento problém nejen úsporami a změnou chování, ale někdy i technickými zásahy. Častou jsou poměrně nákladné, někdy se ovšem jedná o zdánlivé drobnosti.
Například důsledné použití perlátorů na vodovodních bateriích může značně snížit spotřebu vody. Není však od věci zapřemýšlet nad výměnou starých baterií za nové. Nejenže tím zamezíme nechtěným únikům vody v souvislosti s netěsnostmi, které staré baterie často provázejí, ale navíc nové baterie jsou výrazně úspornější. Důmyslná zařízení v nich míchají vodu s proudem vzduchu a baterie je tak schopna ušetřit až 30 procent průtoku při zachovaném komfortu umývání.
Úspora vody na toaletách je také přímo úměrná modernějším splachovacím systémům. Ty jsou schopny dne rozdělit množství vody podle toho, co potřebujeme spláchnout, čímž se její spotřeba dost snižuje.
Není od věci používat také baterie termostatické. V moderních domácnostech se už jedná o standard, který šetří nejen vodu, ale výrazně i náklady na její ohřev. Termostatické baterie jsou schopny namíchat vodu úsporněji, protože začínají horkou vodou, do které přimíchávají studenou. Člověk to z bezpečnostních důvodů dělá obráceně, čímž před namícháním vhodné teploty vyteče mnoho vody zbytečně.
Kupodivu i drobnost, jakou je sprchová hlavice, může do úspor vody výrazně promluvit. I když móda velí používat velké sprchové hlavice až do průměru menšího talíře, zkušenosti mluví spíše pro menší moderní hlavice, které jsou vhodnou perlací schopné ušetřit mnohem více vody. Také sprchování ruční sprchou je rychlejší než proud vody dopadají jen seshora.
Ohřev vody je věda
Při ohřevu vody velmi záleží na možnostech jednotlivých domácností. Zda je zaveden plyn, jaký způsob topení domácnost používá a podobně. Také volba akumulačního nebo průtokového ohřevu vody není jednoznačně dobrá či špatná, záleží na místních okolnostech. Je potřeba se poradit s odborníky.
Obecně platí, že průtokové ohřívače sice netrpí ztrátami v potrubí jako ty akumulační, jejich používání je však drahé jak díky jejich pořízení, tak i díky velkému příkonu elektrické energie.
Akumulační ohřev zase trpí tím, že voda v trubkách postupně chladne. Často pak při potřebě teplé vody odpustíme zbytečně velké množství, než teplá voda dojde až do baterie. Toto však má řešení. Kromě poměrně nákladného použití více akumulačních ohřívačů lze použít i tzv. cirkulační okruh, kdy nám čerpadlo po nějakém čase prožene teplou vodu z potrubí znovu ohřívačem a máme ji tak k dispozici teplou téměř okamžitě.
Ani sebelepší technické řešení však nezabrání zvyšování účtu za vodné a stočné v případě, že nebudeme my sami k sobě přísní. Tak jako jsou i drobná technická opatření velmi účinná, platí to i o drobných změnách našeho chování k vodě jako nejcennější tekutině světa.
Poslechněte si reportáž v Hobby magazínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.