Jablečný ocet coby prevence proti plísním. Jak ho připravit? Poradí Babské rady
Domácí jablečný ocet je všelék! Můžete ho popíjet zředěný vodou nebo si v něm umýt nohy a předejít tak jejich zápachu i plísním.
Na jeho výrobu budete potřebovat 1 kg jablek, která dobře omyjete a zbavíte stopek. Následně celé plody i s jadřincem nastrouháte na hrubším struhadle, hmotu vložíte do čtyřlitrové nádoby a zalijete studenou vodou – zhruba 5 centimetrů od hrdla by měl být volný prostor. Přikryjete talířkem a necháte stát 10 dní v pokojové teplotě. Každý den promícháte čistou vařečkou, poté přecedíte a vrátíte do stejné, jen pečlivě vymyté čtyřlitrové sklenice a necháte 20 dní nejlépe v chladu a temnu sklepa nebo spižírny.
Šťáva dostane žlutohnědou barvu. Na závěr přecedíte přes pláténko a tento zdravý nápoj vydrží další dva roky.
Související
-
Kdo jablko denně sní, k tomu lékař nechodí. Ovoce pomáhá proti chorobám srdce i nádorům
Již známý farář Sebastian Kneipp doporučoval jablka jako pokrm krvi prospěšný. Jsou nejtypičtějším ovocem našich zahrad a přitom i pravděpodobně nejlepším na konzumaci.
-
Robot se seznamuje se sadem. Výzvou je naučit ho česat jablka šetrně a kdykoliv
Pamatuje si všechna jablka v sadu a v době sklizně je trhá ve dne i v noci. Robotický pomocník pro ovocnáře tento týden poprvé sbíral data v sadu v Holovousích.
-
Řehtáč soudkovitý získal své jméno kvůli uvolněným semenům – v jádřinci řehtají, prozrazuje pomolog
Jadernička moravská, Řehtáč soudkovitý, Vilémovo nebo Panenské české... O historii ovocnářství u nás jsme si povídali s odborníkem na pomologii Stanislavem Bočkem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka