Jedním ze zásadních vítězství husitských vojsk byla i bitva u Tachova. Dokumentuje, jaký respekt a zděšení husité vzbuzovali
Pod vedením Jana Žižky a později Prokopa Holého dosáhli husité překvapivě vysoké vojenské úrovně. Kromě strategie a odhodlání na protivníky působili také psychologicky, například proslulým zpěvem. Pokusy o jejich poražení vedené jak domácími odpůrci, tak ze zahraničí, vyvrcholily v několik křížových výprav.
Braniborský markrabě Fridrich I. přiměl papeže k vyhlášení třetí z nich a vytáhl roku 1427 do Čech. Křižáci rozložili tábor severně od Tachova a vyčkávali. Morálka byla bídná, mnoho vojáků bylo nezkušených a mělo strach. Dezertovaly dokonce celé oddíly.
Když 4. srpna husitské vojsko přitáhlo k Tachovu, našlo částečně opuštěný tábor a s torzem vojska si hravě poradilo. Boje u Tachova se obešly bez velkých ztrát na životech a dokumentují, jaký respekt a zděšení husité vzbuzovali.
Snadné odražení této křížové výpravy ale upevnilo vliv radikálů – táboritů a sirotků – a předznamenalo tak budoucí rozbroje uvnitř hnutí a jeho konečnou porážku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.