Kanárek býval v téměř každé domácnosti. Havířům sloužil jako živý alarm
Kanárek byl v časech minulých oblíbeným ptáčkem snad v každé hornické domácnosti. Měl nezastupitelnou roli při zjišťování, jestli je v dole dostatek kyslíku, jestli se tam nehromadí metan.
Pokud kanárek začal panikařit a snažil se z klece uletět, cítil přítomnost jedovatého plynu. Když stál na bidýlku se svěšenými křidélky, popřípadě z bidélka spadnul, pak bylo v dole opravdu zle a byl nejvyšší čas vyfárat.
Chov kanárků byl v hornických koloniích devatenáctého a dvacátého století hojně rozšířený. Majitelé opeřenců se dokonce předháněli a soutěžili, kdo má krásnějšího a čí zpívá nejlépe. V hornických koloniích se říkalo, že ten, který zpívá nejkrásněji, pozná metanovou pohromu jako první. Každý vítěz byl proto ceněn jako chovný kus.
Ty časy jsou pryč, a kdybyste na Ostravsku hledali chovatele kanárků dnes, mnoho jich nenajedete. Za jedním z nich, osmdesátiletým Janem Dudou z Ostravy, jsme se vypravili přímo do chovatelské klubovny a voliéry v Ostravě-Přívoze.
Rozhovor s chovatelem Janem Dudou, jednatelem Českého svazu chovatelů harckých kanárů v Ostravě-Přívoze uslyšíte v záznamu našeho magazínu Křížem krajem – viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka