Kde by ty značky mohly být? Kvůli kůrovcové kalamitě mizí z lesů na Valašsku turistické značení

21. červenec 2018

Lesy na Valašsku jsou v některých místech pro turisty nepřehledné.

Po barevných značkách, které mají výletníky navést na oblíbené turistické trasy a ukázat jim správný směr, se totiž slehla zem.

Značky zmizely společně s kůrovcem zničenými smrky, které musely být pokáceny a odvezeny pryč. Značkaři, kteří mají vytyčování cest na starosti, o problému vědí a snaží se ho řešit.

„Nejhorší situace je na Rožnovsku a také v okolí Bystřice pod Hostýnem,“ říká člen oblastního výboru za značení z Klubu českých turistů Drahomír Makyča.

Od osmi do pětaosmdesáti let. Dvě stovky turistů putují po Valašsku, ujdou přes 120 kilometrů

Sraz turistů na Valašsku

Na setkání se sjíždějí turisté pravidelně každý rok, trasy Valašskem ale vedou pokaždé jinudy.

„Všeobecně platí, že strom se značkou se kácet nesmí. Když je ale kůrovcová kalamita, tak to neplatí,“ říká ochránce přírody Milan Orálek z Valašského Meziříčí. Podle něj se nyní musí dohodnout turisté a majitelé lesů na novém vytýčení tras a značky budou místo stromů umístěny na sloupcích.

Některé kraje už na to, že kvůli kůrovci mizí turistické značky, už reagovaly. Olomoucký kraj letos zvýšil dotace na obnovu značení turistických tras v regionu, které na mnoha místech vzalo za své kvůli těžbě stromů napadených kůrovcem.

Mimořádnou dotaci použije Klub českých turistů na rekonstrukci zhruba 150 kilometrů tras.

Na standardní obnovu turistického značení kraj vyčlenil 400 000 korun a dalších 380 000 korun je určeno na trasy v oblastech postižených kůrovcovou kalamitou.

autor: Gabriela Hykl
Spustit audio

Související