Ke vzniku knížecí osady na Kladské přispěl požár pily. Nové stavby byly vybudovány v alpském stylu

Knížecí osadou Kladská nás provedl ředitel Městského muzea v Mariánských Lázních Jaromír Bartoš
Necelých devět kilometrů severně od Mariánských Lázní se nachází jedno z nejkrásnějších míst na Chebsku – Kladská. Ta je vyhledávanou lokalitou především kvůli přírodním krásám. Za návštěvu ale určitě stojí i někdejší knížecí osada, kterou tvoří několik budov postavených v alpském stylu.
Oblast jménem Kladská najdete nedaleko Mariánských Lázní v jednom z cípů západočeského lázeňského trojúhelníku. Je známá především díky unikátní fauně a floře. Zabírá území přibližně 300 hektarů a zahrnuje soubor pěti rašelinišť, která poskytují útočiště řadě významných rostlinných i živočišných druhů.
Uprostřed tohoto jedinečného biotopu se nachází osada plná architektonických památek postavených v alpském stylu. Na místě vyhořelé pily ji v druhé polovině 19. století nechal vybudovat kníže Otto Friedrich Schönburg-Waldenburg. Díky němu zde vznikl lovecký zámeček, restaurace a několik hájenek a srubů. Mnoho staveb se dochovalo do dnešních dnů. V rozvoji osady pak pokračoval i jeho syn Sigismund Schönburg-Waldenburg, který Kladskou proměnil v druhý největší myslivecký revír v Čechách.
Kladská byla pověstná kapitálními úlovky jelení zvěře i množstvím úlovků tetřeva velkého. I proto sem mířili na lov mnohé významné osobnosti včetně anglického krále Edvarda VII. nebo perského šácha Muzaffer-Ed-Dina. Jako vzácnost zde byli chování také medvědi hnědí. Dvě medvědí mláďata z Kladské doplnila před první světovou válkou stavy vyhlášeného medvědária na zámku v Českém Krumlově.
Kromě zvěře a lovu miloval Sigismund Schönburg-Waldenburg i společenský život, operu a krásné ženy. Všechny tyto vášně spojil starý mládenec v manželství s německou operní pěvkyní Elfriedou Handschke. Kvůli neurozenému původu své milované ale přišel o svá nástupnická práva. Přesto společně pokračovali v budování hospodářství na Kladské. Sigismund je zde dokonce pochován v hrobce v lese nad loveckým zámečkem.
Osada Kladská je turistům k dispozici celoročně. K poznávání místních krás slouží naučná stezka i Dům přírody Slavkovského lesa se zajímavými expozicemi. Ten je pro návštěvníky otevřený v sezóně od dubna do října.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.