Klášter Teplá přestál bez úhony období husitských válek, značné škody ale utrpěl za války třicetileté. Tepelským opatům vděčíme i za založení nedalekých Mariánských Lázní
Rozsáhlý církevní komplex stojí na stejnojmenné řece nedaleko Mariánských Lázní. U jeho vzniku v roce 1193 stál významný český šlechtic Hroznata, který zastával funkci velitele hraničářů na Tepelsku a Chodsku.
Hroznata se chtěl původně účastnit třetí křížové výpravy, ale byl papežem z výpravy dispensován a náhradou slíbil založit klášter. Vzápětí do něj povolal členy řádu premonstrátů z pražského Strahova a sám se stal řeholníkem.
Pražský biskup v roce 1232 slavnostně vysvětil klášterní kostel a první mši byl přítomen i český král Václav I. Klášter přestál bez úhony období husitských válek, značné škody ale utrpěl za války třicetileté. Další bídu a škody přinesly války prusko-rakouské. Přesto zůstal stále centrem umění a vědy.
Tepelským opatům vděčíme i za založení nedalekých Mariánských Lázní. V roce 1950 byl stejně jako další kláštery v Československu uzavřen a sloužil jako armádní kasárna. Řádu premonstrátů byl klášter navrácen po sametové revoluci těžce poškozený mnohaletým zanedbáváním. Dnes je národní kulturní památkou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.