Komise do komise

17. únor 2004

Vláda se ve středu opět pokusí ustavit akční tým pro řešení problémů Moravskoslezského kraje. Bude to její třetí pokus. Vyjde? A je taková aktivita vůbec smysluplná?

Se stávající situací v našem kraji si neví rady nikdo. Léčebné metody, které zafungovaly jinde, je sice možné aplikovat i tady, výsledek je ovšem nejistý. Proč? "Bo Ostrava je region razovity" - vystihuje v jedné písni Jaromír Nohavica. Ale jakákoli snaha se cení a proč by zrovna ona komise nemohla věci posunout k lepšímu. Na druhou stranu zcela chápu negativní postoj hejtmana, který má kolem sebe komisí nejrůznějšího typu určitě více než dost. Stejně tak zkušeností s bující administrativou a bobtnajícími úřady. A pak také - už jste někdy slyšeli, že by některá z komisí něco vyřešila a navíc dobře? Já tedy - ať v paměti hledám sebeusilovněji - ne. A to je těch komisí více než dost. Dokonce i dosud neexistující dálnice D47 má svou komisi. Své zkušenosti mají i obchodníci, když berou zboží do komise. Pravda, v této souvislosti jde o úplně jiný termín, ale možná by mohl nabídnout řešení, alespoň částečné. Vzít něco do komise říkají prodejci zboží, za které dodavateli neplatí respektive zaplatí pouze za to, co prodají. Co jim zůstane, vrátí zpět. Možná by tedy i vládní komise mohla jít do komise. V případě neúspěchu by členové peníze, co pobírali, vrátili a šli dělat zase něco jiného, užitečnějšího. Takhle to ale zřejmě nedopadne. Pravděpodobnější variantou se jeví ustavení oné komise. A to bude taky zřejmě na dlouhou dobu naposledy, kdy o nějakém akčním týmu uslyšíme.

autor: tif
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.