Konflikty zmizely. Výdejna potravinové pomoci ve Frýdku-Místku zavedla nový systém

24. červen 2024 13:30

Až 200 lidí nebo rodin si každý týden ve Frýdku-Místku přichází pro potravinovou pomoc do tamní výdejny. Přešla na nový objednávkový systém a je teď otevřená každý den. V minulosti fungovala dvakrát týdně. Ve frontách proto čekaly desítky lidí. Kromě rodin s dětmi i lidé pod vlivem alkoholu nebo drog. Kvůli konfliktům často zasahovali strážníci a výdejna vadila lidem z okolí.

„Mi může být jedno, kde to je, jen aby se ti lidé chovali trochu normálněji,“ říká na parkovišti u městského domu Malý Koloredov jedna z obyvatelek. Název lokality sice vychází ze jména někdejšího olomouckého arcibiskupa, místní kolorit ale někdy připomíná spíše westernové Colorado. „Vždycky, když jdu do práce, tak vidím frontu, ve které se někdo porve nebo pohádá,“ dodává.

Výdej potravin v provozovně má na starosti Věra Humpolcová. Podle ní pomohl ke zklidnění situace právě nový objednávkový systém. „Pomohlo to nejen nám. Netvoří se fronty před výdejnou a klienti najeli na určitý systém a je tady disciplína,“ říká Věra Humpolcová a ukazuje, jak systém funguje.

Lidé se objednávají vždy dopředu buď telefonicky nebo s dokladem od sociálního pracovníka nebo neziskové organizace, jako je Charita nebo Armády spásy. „Některé sociální služby si už objednávají samy, takže nám trošku ubyde administrativa,“ říká koordinátor Kamil Liška s tím, že program výdejnám zdarma poskytuje Potravinová banka Ostrava.

Výdejnu provozuje Slezská Diakonie s podporou města.

Spustit audio