Kopřivnické nádraží čeká oprava. Kvůli „zapomenutým“ stromům bude menší parkoviště

26. květen 2023 14:18

Kvůli třem stromům nedostala Správa železnic stavební povolení na opravu nádraží v Kopřivnici. V projektu na ně zapomněla.  Do řešení problému se zapojila i kopřivnická radnice spolu s městským architektem. A teď vzniká plán nový. Aby mohly stromy dál růst, bude méně parkovacích stání u výpravní budovy.

Ema Zátopková právě čeká na nástupišti na vlak. Uvnitř v hale mezitím kupuje jízdenky Eva s dcerou a ta je vůči staré budově spíš sentimentální. „V Kopřivnici jsem vyrůstala a vždy, když sem přijedu, tak je to pro mne připomínka dětství. Takže vlastně mi ani nevadí, že to vypadá jako kdysi. Ale chápu, že je potřeba vše obnovovat,“ říká.

Stromy u nádraží v Kopřivnici

Rekonstrukce nádraží ale byla v ohrožení kvůli třem stromům. „V průběhu projednávání došlo k tomu, že v rámci projednávání projektové dokumentace se neobjevily stromy, které tam reálně jsou, ale dokumentace je nereflektovala. A v rámci státní správy nám přišlo nesouhlasné stanovisko a prakticky by se celá stavba zastavila. Nás to zarazilo, ale rychle jsme začali hledat řešení,“ vysvětluje místostarosta Kopřivnice Stanislav Šimíček (KDU-ČSL).

Přestože problém vznikl mezi státním orgánem a Správou železnic, radnice se rozhodla pomoct a nové řešení pomohl v pracovní skupině hledat i městský architekt. Pro Kopřivnici je totiž důležité zeleň v centru zachovat. „Cokoli skácíme v rámci města, tak se velmi těžce hledá výsadba vevnitř toho města,“ dodává místostarosta.

A i když stromy přípravu stavby zkomplikovaly, podle mluvčího  Správy železnic Dušana Gavendy pořád počítají s původním harmonogramem stavebních prací. „Tedy aby začátkem příštího roku už běžela samotná realizace. Její zahájení nicméně bude podmíněno nejen získáním pravomocného stavebního povolení do konce letošního roku, ale i majetkoprávním vypořádáním dotčených pozemků a zajištěním finančních prostředků ze Státního fondu dopravní infrastruktury,“ říká mluvčí.

Správa železnic chce opravit nejen výpravní budovu, ale vytvořit i novou čekárnu a bezbariérový přístup  k nástupišti. Součástí je právě i nové parkoviště, které bude mít místo plánovaných dvaceti míst jen dvanáct. A to právě kvůli třem zmíněným stromům.

Spustit audio