Kozí farma nad Myslíkem nedaleko Frýdku-Místku stojí na samotě. Život tu běží v souladu s přírodou

18. březen 2014
Česko – země neznámá

Manželé Wirglovi z Frýdeckomístecka prodali před pěti lety domek v Bruzovicích, prodali televizi i rozhlasový přijímač a odstěhovali se na samotu s kamenitým políčkem nad Myslíkem u Palkovic.

Dnes chovají spoustu domácích zvířat - prasata, kachny, slepice, kozy a dokonce i dva oslíky. Z kozího mléka si sami vyrábějí několik druhů lahodného sýra.

Zuzana Wirglová dokonce tvrdí, že to není vůbec nic těžkého, a každý, kdo by o to stál, by se do něčeho podobného klidně mohl bez váhání pustit.

Žít na samotě, mít spoustu domácích zvířat, vyrábět kozí sýr, to je možná pro některé lidi ideální představa o soužití v souladu s přírodou. Většina snílků ale po čase vystřízliví a uvědomí si, že takový život by přivítali pouze na pár týdnů, pak by se rádi vrátili do svého bytu k zaběhnutému životnímu stylu.

Jehňata

V únoru se na malé kozí farmičce u Wirglů narodilo pět kůzlátek. A rostou jako z vody. Veškerou zdejší zvířenu střeží tři hlídací psi. Život tu běží v souladu s přírodou, uvolněně a poklidně.

autor: Artur Kubica
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.