Krajský soud v Ostravě vyhlásil v případě Liberty Ostrava moratorium

1. prosinec 2023 13:26

Krajský soud v Ostravě vyhlásil v případě hutní společnosti Liberty Ostrava individuální moratorium. O ochranu před jedním z věřitelů firma sama před časem požádala. V pátek to potvrdili mluvčí soudu Igor Krajdl i Liberty Ostrava Kateřina Zajíčková. Společnost zaměstnávající 6000 lidí má nyní 30 dnů na to, aby předložila plán restrukturalizace.

Individuální moratorium zajistí ochranu před dodavatelem energií, firmou Tameh. Ke konci října firma, která patří k největším v regionu, dlužila podle Hospodářských novin přes tři miliardy korun.

„Můžeme potvrdit, že 28. listopadu bylo vyhlášeno individuální moratorium proti dodavateli energií. To podniku umožní dokončit a realizovat plán preventivní restrukturalizace, jehož součástí je opětovné spuštění vysoké pece číslo 3 a navýšení výroby podniku,“ uvedla Zajíčková.

Dodala, že toto opatření zajistí, aby společnost byla v takové pozici, která jí umožní dlouhodobé úspěšné fungování. Řekla také, že cílem individuálního moratoria je umožnit podniku vyjednat podmínky pro nákup energie za běžných tržních podmínek.

„Individuální moratorium nezahrnuje žádnou jinou společnost skupiny Liberty Steel a současně nemá žádný negativní dopad na každodenní provoz nebo vztahy s dalšími partnery,“ uvedla.

Útlum vysoké pece

Jedinou vysokou pec, kterou měla firma v provozu, odstavila 23. října. Dočasné odstavení na dva týdny zdůvodňovala nedostatečnou poptávkou. Později ale sdělila, že pec zůstane v takzvaném teplém útlumu, kdy udržuje teplo podstatně nižší než při běžném provozu. Společnost předpokládá, že provoz obnoví ještě v prosinci.

Čtěte také

„Stále plánujeme spuštění vysoké pece během prosince. Přestože se jedná o složitý proces, naše týmy jsou schopné a přesvědčené, že vysokou pec a ocelárnu zprovozníme bezpečně a úspěšně,“ doplnila Zajíčková.

V návrhu na moratorium firma uvedla, že počítá se vstupem investora, který by měl přinést až 200 milionů eur (zhruba 4,85 miliardy korun).

Chystá také prodeje emisních povolenek či nepotřebného majetku. K tomu se Zajíčková vyjadřovat nechtěla. „Nebudeme komentovat žádnou z možností, kterou zvažujeme,“ řekla.

Liberty Ostrava také soudu sdělila, že provoz závodu negeneruje příjem postačující k úhradě dluhů. Firma se obává toho, že by se bez restrukturalizace dostala do úpadku. Dodavatel energií Tameh byl ke konci října největším soukromým věřitelem hutě s pohledávkou 846 milionů korun, která v listopadu stoupla na více než miliardu.

„Tameh je připraven plně spolupracovat tak, aby provoz i zaměstnanost mohly být zachovány,“ řekl pro Hospodářské noviny mediální zástupce Tamehu Patrik Schober.

„Před bankrotem“

Na vážnou situaci v podniku v půlce října upozornili odboráři prohlášením, že se firma podle nich nachází před bankrotem. Huť předtím dočasně odstavila vysokou pec číslo tři, jedinou, kterou měla v té době ještě v provozu. Druhou vysokou pec, číslo dvě, huť odstavila na konci loňského července.

V polovině listopadu o situaci ve firmě jednala krajská tripartita. Vedení Liberty Ostrava dala tripartita za úkol předložit harmonogram vývoje strategie firmy. Mluvčí huti Zajíčková tehdy řekla, že firma neplánuje propouštění a na strategickém plánu pracuje. V pátek to zopakovala.

zdroje: iROZHLAS.cz , ČTK
Spustit audio

Související