Křížem krajem: dobývání hradu Hukvaldy

6. srpen 2014

Oblékají na sebe těžká brnění a vrhají se do středověkých bitev. Posledního dobývání hradu Hukvaldy se zúčastnilo na osmdesát rytířů a pěšáků z celé České republiky i ze Slovenska. Nechyběly krásné dámy v oblečení z 14. století.

Dobývání hradu Hukvaldy má mezi nadšenci středověkých bitev už své jméno. Mnozí tvrdí, že to je nejnáročnější a zároveň nejlepší bitva na moravských hradech. Poslední víkend v červenci se hradem ozývaly výstřely z hákovnic a píšťal, z kanónů, vzduchem svištěly šípy lučištníků a nad tím vším také mohutný řev a řinčení zbraní dobyvatelů i obránců.

Pořadateli bitvy jsou každoročně Rytíři z Hückeswagenu, kteří letos dobývali hrad už poosmé i se svými kamarády, nadšenci z různých skupin historického šermu.

Čtěte také

Dva bratři Jan a Jošt si nárokují správcovství hradu a rozhodli se to vyřešit mečem. Kdo bitvu nakonec vyhraje, se neví, protože zvítězí ta strana, která se po mnohých ranách udrží na nohou.

Do smyšlené bitevní vřavy se můžete zapojit poslechem přiloženého audio souboru v úvodu článku (Přehrajte si celý příspěvek). Tento i další díly magazínu Křížem krajem pak najdete v iRadiu.

autor: Artur Kubica
Spustit audio