Křížem krajem: Masarykova chata v Beskydech

30. červenec 2015

V Beskydech, na vrchu zvaném Beskyd, kdysi stávala původní dřevěná chata Klubu Československých turistů. I dnes tam stojí, sice už nová, Masarykova chata.

Na pamětní desce, která byla upevněna na původní dřevěné Masarykově chatě v Beskydech, stálo: Byla zbudována v 6. roce republiky. Tedy v roce 1924.

Zasloužil se o to Klub československých turistů, jehož členové si pro novou chatu vybrali malebný kopec nazvaný Beskyd. Právě jím prochází hranice České a Slovenské republiky.

Pojmenována byla na počest našeho prvního prezidenta - Tomáše Garrique Masaryka. Ten však chatu nikdy nenavštívil. Zato vášnivý turista Petr Bezruč sem rád zavítal. Toto místo mu totiž nabízelo vše, co měl rád - klid, samotu a překrásný výhled na beskydské kopce.

Letní soutěž Křížem krajem 2015

Původní chata vyhořela v padesátých letech minulého století. Zbyly z ní jen kameny v základech a pamětní deska. Přesto turisté o svou útulnu nepřišli - postavila se tam chata nová. Masarykovu chatu navštívila i Romana Kubicová. Záznam pořadu Křížem krajem najdete v úvodu tohoto článku.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová