Kůrovec zničil na Krnovsku lesy. Nákladní auta odvážející dřevo teď ničí místní cesty

23. duben 2017

Uschlé stromy napadané kůrovcem musí ve velkém těžit lesníci v Jeseníkách. Důvodem je teplé a suché počasí posledních let. Jenže razantní nárůst těžby odnášejí také obyvatelé okolních obcí a místní silnice. Starostové žádají po úřadech řešení a úhradu oprav.

Kůrovec a ještě k tomu houba václavka likvidují celé pásy smrkových lesů. Nejhůře jsou na to lesní správy Šternberk, Bruntál a Město Albrechtice.

„V loňském roce, kdy nás to postihlo nejvíce, tak ta těžba byla v podstatě pětinásobná, to znamená, z toho regionu bylo nutné vytěžit dříví v objemu zhruba 1,5 milionu kubíků,“ říká krajský ředitel Lesů ČR Tomáš Pospíšil.

A to je v přepočtu asi 50 tisíc plně naložených nákladních souprav, které jen za loňský rok projely Jeseníky. Auta externích firem nejvíce zatížila úzké obecní cesty.

„Totálně zničené komunikace, zničené mostky, souvislá vrstva bláta, která se v období sucha mění v prachová mračna. Někteří dokonce si stěžují na to, že jim praskají domy, protože 45 tun když vám projede těsně kolem domu, tak zřejmě to nějakou škodu způsobí,“ popisuje Pavel Šprinz (nez.), starosta Holčovic.

Starostové chtějí, aby Lesy ČR, kraj a stát začaly situaci řešit a někdo z nich zaplatil opravy zničených cest. Ty mohou dosáhnout až desítek milionů korun. Podle výrobně technického ředitele státních lesů Václava Lidického by to mohl být Státní fond dopravní infrastruktury.

„Je naplňován ze silniční daně, která se vybírá právě zejména na nákladních vozidlech. A i nákladní vozidla, která přepravují dříví, tak zkrátka jejich vlastníci platí silniční daň,“ upozorňuje Lidický.

Obce naopak žádají vytvoření fondu z výnosů z těžby, ze kterého by se opravy platily. Zatím ale není jasné, s kým budou obce a kraj o úhradách škod nakonec jednat. Ministerstvo zemědělství totiž v první reakci odkazuje na rezort dopravy.

Poškozená obecní cesta v Holčovicích
autor: Michal Polášek
Spustit audio