Kvakoš noční se objevil v ostravské zoo, zalétl sem vůbec poprvé
Vypadá jako volavka popelavá bez krku. Podobnost není čistě náhodná, oba druhy patří do stejné čeledi. Zatímco volavka se v přírodním areálu Zoo Ostrava vyskytuje poměrně běžně, kvakoš noční se zde objevil poprvé.
Areál ostravské zoologické zahrady navštívil kvakoš koncem července. Šlo o mladého jedince, který se zbarvením liší od dospělých ptáků. Ti jsou stříbřitě šedí s černou hlavou a hřbetem a mají výraznou bílou chocholku.
„Mladý kvakoš projevil svou hravost a v rámci loveckého výcviku v naší zoo lovil z vody žalud a chvíli si s ním hrál. Svůj silný zobák používají tito ptáci i k obraně jako harpunu, podobně jako volavky či bukači,“ popisuje Otakar Závalský, který má v zoo na starosti biodiverzitní opatření.
Kvakoši patří v České republice k přibývajícím druhům. „Poprvé zahnízdili na jižní Moravě před 90 lety a dnes už jich hnízdí kolem tisícovky párů. Kromě jižní Moravy také v jižních Čechách i na dalších místech. Zimu tráví v Africe jižně od Sahary,“ dodává Závalský.
Živí se lovem drobných ryb, obojživelníků a většího vodního hmyzu. „V Japonsku bylo zjištěno u některých jedinců vysoce inteligentní jednání, kdy napřed ulovili mouchu, pohodili ji před sebe na vodní hladinu a následně chytili rybku, která si pro mouchu připlavala,“ doplnila mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.
Související
-
Kudlanku nábožnou můžeme potkat už i na severu Moravy a ve Slezsku
Ohrožená kudlanka nábožná je v Česku k vidění na několika málo místech. Jedním z nich je i Kabátův kopec v Krnově.
-
Opravenou Tanganiku v ostravské zoo obohatily mangusty žíhané, nejmenší africké šelmy
Nejmenší africké šelmy se zabydlují v nové expozici v části pavilonu Tanganika. Ta se po rekonstrukci opět otevřela návštěvníkům.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kanaďané mají zájem o vstup do Evropské unie. ‚Jsme poctěni,‘ reagovala Komise a členství vyloučila
-
Trump prohlásil, že Bidenovy milosti neplatí. Tvrdí, že nechápal, o co jde a nepodepsal je vlastní rukou
-
Příroda doposud absorbovala polovinu našich emisí. V posledních letech její pomoc slábne, říká vědec
-
‚Fialo, FSS už není tvoje,‘ hlásali protestující, kteří přerušili debatu na Masarykově univerzitě