Kvůli své strategické poloze byl hrad Rabí několikrát terčem útoků. Žižka odsud odjel slepý

Rabí je nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách. Kdybyste změřili obvod jeho hradeb včetně všech budov a dělových bašt, dospěli byste k délce tři kilometry!

Hrad Rabí vznikl na počátku 13. století a o jeho původních pánech prakticky nic nevíme. Víc informací máme o tom, proč tak rozsáhlý hrad vyrostl zrovna tam, kde je. Střežil totiž důležitou obchodní stezku vedoucí ze Sušice do Horažďovic. Posádka hradu také dohlížela na bohatá rýžoviště zlata na nedaleké řece Otavě.

Kvůli své strategické poloze byl hrad Rabí několikrát terčem útoků. Dobýt se ho pokoušel dokonce i husitský vojevůdce Jan Žižka, a to dokonce dvakrát. Podruhé, v roce 1421, to však neměl dělat, pod hradem totiž přišel o své druhé oko.

V pověstech se vypráví, že šíp vystřelený z obléhaného hradu buď proletěl hledím Žižkovy helmy, nebo se zabodl do hrušně, u které vojevůdce stál. Z ní se odštípla tříska a husitu oslepila. Ať to bylo tak či tak, Žižka každopádně od hradu Rabí odjížděl zcela slepý.

Jan Žižka na německé malbě z 15. století
autor: Jan Herget
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.