Lesy, hony a svatý Hubert v jižních Čechách

30. říjen 2021

Svatohubertské mše pořádají myslivci vždy na začátku listopadu k poctě svých patronů - svatého Huberta, ale také jeho předchůdce svatého Eustacha. Této tradici se po staletí dařilo na celém našem území, ovšem největší kořeny zapustila v místech kolem velkých šlechtických sídel, spojených s lesem a lovem.

Jedním z takových sídel je i zámek Ohrada u Hluboké nad Vltavou v jižních Čechách, který patříl Schwarzenbergům, kteří byli nejen vášnivými lovci, ale také myslivci a lesníky. Na jejich lovecké sídlo a jeho provoz byla navázána i řada velmi specifických profesí a lovecké a myslivecké zvyklosti se promítli i do místního folklóru a zvykosloví.

Dnes je lovecký zámek Ohrada sídlem jedné z poboček Národního zemědělského muzea, ovšem lesnické a lovecké tradice v místě žijí dál. A také lidové písně o lesu, lovu a myslivcích. Poslechněte si rozhovor s ředitelem pobočky NZM na zámku Ohrada Jiřím Houdkem a muzeoložkou Janou Melcrovou.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...