Létající andělé v Jiříkově na Bruntálsku
Jiříkov je vesnička o 300 obyvatelích několik kilometrů za Rýmařovem. Narazíte na ni cestou na hrad Sovinec. Uprostřed vesnice stojí kostel svatého Michala a také Galerie Děda Praděda.
Kostel svatého Michala je však doslova v dezolátním stavu. Před několika lety ho koupil místní řezbář Jiří Halouzka, aby se ve svatostánku pokusil vytvořit galerii a koncertní místo pro adventní a jiné slavnostní příležitosti.
Dnes je díky němu kostel částečně opravený. Pod vnitřní klenbou, na ocelových lanech, visí pět andělů v lidské velikosti, uprostřed pak obrovský vyřezávaný lustr a na kostelní dlažbě stojí několik dřevěných mnichů. Andělé mají dokonce tváře. Ten, který visí nejvýš, tedy deset metrů nad zemí, má obličej papeže Jana Pavla II. Řezbář si kdysi přivezl z Vatikánu papežovu bustu a podle ní obličej anděla vyřezal.
Jiří Halouzka je známý svými rozměrnými sochami. Ve své jiříkovské Galerii Děda Praděda vystavuje například největší betlém na světě a obří sochu Děda Praděda. K vidění jsou tu ale i dřevěné sochy tříhlavých draků, slonů, velbloudů, velkých ptáků či koní.
Řezbář Jiří Halouzka patří k lidem, kteří se snaží něco po sobě zanechat. Kdysi pracoval jako horník v ostravském dole Šverma. Pak se pustil do vyřezávání, což zdědil po svém dědovi. Časem pak koupil starou faru v Jiříkově i s okolními pozemky, dům zrekonstruoval a vybudoval v něm galerii.
Zvětšit mapu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...