Limetka vám pomůže s hubnutím i krevním tlakem. A díky šťávě se vám budou lesknout vlasy

7. září 2023

Limetka je šťavnaté aromatické citrusové ovoce. Říká se o ní, že to je sestra citrónu, ale jen méně kyselá. Její využití v kuchyni je široké – šťáva zvýrazní chuť salátů, výborná je i do sladkých koláčů.

V arabských zemích se celé limetky nakládají podobně jako naše okurky. Pravidelné pití vody s limetkovou šťávou dokáže pomoci se snížením vysokého krevního tlaku. Pokud si tento nápoj dopřejete hned zrána, bude pomocníkem při hubnutí. Nastartuje vám metabolismus a zmírní chuť k jídlu.

Z limetkové kůry se za studena listuje olej, jehož vůně pozitivně ovlivňuje náladu a navozuje emoční rovnováhu. Limetková šťáva se uplatní i v boji proti lupům a vlasům navíc přidá přirozený lesk. Limetku nikdy nevystavujte přímému slunci, aby její zelená slupka nezežloutla. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.