Luděk Rudiš cestuje světem s vlajkou rodných Hořiček. Proslavila obec na Náchodsku už ve 117 zemích
Zelenobílou vlajku se zlatou ratolestí už viděli obyvatelé všech světadílů. Nápad cestovatele Luďka Rudiše, rodáka z Hořiček, zaujal i vedení obce a tak nakonec s vlajkou už necestuje jen on. K ojedinělé popularizaci inspiroval i další cestovatele a tak je míst, kde rozprostřely vlajku, dohromady přes stovku.
Hořičky jsou tak "světové" - i když - kdyby se o tom vědělo víc, mohly by být známé i díky několika prázdninovým pobytům básníka Julia Zeyera. I toho vám v pořadu "Na cestách s Petrem Voldánem" při návštěvě obce na Náchodsku připomenu.
Čtvrtstoletí na cestách a nápad z Mongolska
Cestovatelský pořad s hostem Luďkem Rudišem poodhalí i zrod nápadu vozit s sebou na výpravy po světě vlajku rodné obce. Ten přišel podle jejího patriota při cestě do Mongolska, když viděl státní vlajky ve výbavě jiných turistů.
V navštívených destinacích se snaží najít pro zviditelnění vlajky co nejtypičtější kulisy - v Paříži třeba "Eiffelovku".
Hořičky ve 117 zemích
V tolika destinacích už můj host u mikrofonu rozhlasového pořadu zviditelnil obec - ale už na to není sám, v některých končinách mu pomáhají další cestovatelé, s Hořičkami spojení.
Čtěte také
Výčet by byl moc dlouhý, tak jen doplním pár příkladů: Japonsko, poušť Sahara, Velká čínská zeď, Austrálie, Albánie, Monako, Kuba a další.
A jak ta vlajka vlastně vypadá - i to vám povíme. K popisu jsem Luďka Rudiše vyprovokoval vlaječkami Walesu a Bulharska z mého cestovatelského kufříku. A vlajku Hořiček si můžete prohlédnout na připojených fotografiích. Poprvé ji vzal s sebou Luděk Rudiš na Tchaj-wan.
Cesty, deníčky turisty a odznaky
Čtěte také
Cestování mého hosta nevedlo pokaždé jen do zahraničí - první jeho cesta do ciziny vedla na Kubu - a tak jsme si povídali i nad zajímavou sbírkou turistických deníčků s razítky a turistickými odznaky. Říčansko, Chodsko, Poprad, Liptov, to je jen pár příkladů míst, odkud si Luděk Rudiš suvenýrové připomínky destinací přivezl.
A uslyšíte, že to cestování má v krvi host pořadu po mamince. Včetně spousty zajímavých koutů naší vlasti i dnes Slovenska.
Sběratel knih s ilustracemi Zdeňka Buriana
Čtěte také
Dobrodružství, včetně exotických krajů, fascinovalo Luďka Rudiše nejprve v knihách. I proto skrýval můj kufřík pro rozhovor dvě knihy - Ostrov Lidojedů Miloslava Stingla a od Eduarda Štorcha Bronzový poklad.
Ten s ilustracemi Zdeňka Buriana, protože jsem věděl, že je to malíř a ilustrátor dobrodružných příběhů, pro kterého má host pořadu "Na cestách" velkou "slabost". Netušil jsem ale, že prý vlastní dokonce na 600 knih s ilustracemi oblíbeného legendárního malíře.
Papua-Nová Guinea nebo Gabon
Čtěte také
Cestu do státu na ostrově Nová Guinea se podařilo Luďkovi Rudišovi podniknout, až když se k němu přidali další tři zájemci o exotickou výpravu. Domorodí obyvatelé pak například jen pro čtyřčlennou expedici zorganizovali velké kmenové představení včetně tradičního líčení obličejů.
Africký Gabon je dalším cílem, kam tolik turistů nemíří. I proto ho zrovna stát na západním pobřeží Afriky lákal, což opět souzní s jeho poněkud dobrodružnou povahou.
Provozoval kino a teď natáčí filmy z cest
Pořizovat obrazové záznamy z cest po světě je problém, říká Luděk Rudiš. Sám chce něco vidět a ještě stihnout natočit dokumentaci pro sebe i účastníky zájezdu - to je někdy "kvapík". Kamera a vlajka ale nikdy na cestu v zavazadle nechybí, kdežto kartáček na zuby nemít nevadí, říká v pořadu "Na cestách" Luděk Rudiš.
A vy si nás můžete poslechnout, když si naladíte stanice Český rozhlas Hradec Králové nebo Český rozhlas Pardubice v pondělí 17. března jako obvykle po zprávách v 18:00 nebo najděte v audioarchivu.
Petr Voldán
Milan Baják
Související
-
Cestování světem i časem s konstruktérem, sběratelem a milovníkem hodinek Liborem Hovorkou
Měření času hodin slunečních, vodních, přesýpacích, podle hodinek náramkových, proč je dobré cestovat s klasickými hodinkami? Kdo ve světě má hodinky od nás?
-
Na rozhlasových cestách za zvony ve věži Gočárova Ambrože a se zvonařem Petrem Rudolfem Manouškem
Za zvuky zvonů jsme zvyklí občas se i vypravit - tak podmanivé jejich odbíjení i zvonohry jsou. Brzo bude takovým lákadlem unikátní zvonohra ve věži Sboru kněze Ambrože.
-
Jak se fotí ve francouzské věznici a v japonské vesnici? Ví to fotografická legenda Jindřich Štreit
Neuvěřitelně lidská, skromná osobnost, vnímavý a laskavý profesionál - to je jen pár ohlasů od lidí, kteří měli tu možnost fotografa Jindřicha Štreita osobně poznat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.