Lyžařské hlídky policie opět působí v Beskydech a Jeseníkách

19. leden 2022 10:02

Speciální lyžařské hlídky moravskoslezské policie opět působí ve skiareálech na území Beskyd i Jeseníků. Na sjezdovkách a jejich okolí hlídkují od počátku loňského prosince. Na svém kontě už mají několik zásahů. Pomáhali například zraněným lyžařům a turistům.

Hlídky v regionu působí od konce roku 2019. Na starost mají nejen sjezdovky, v hůře přístupných oblastech také kontrolují chaty a rekreační objekty.

„Policisté ze speciální pořádkové jednotky jsou ve skiareálech Beskyd a Jeseníků – Mosty u Jablunkova, Severka, Gruň, Bílá, Pustevny a Ovčárna-Praděd, a to v době, kdy je zde zvýšený výskyt turistů a lyžařů,“ řekla mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková.

Čtěte také

Na svém kontě v tuto zimní sezonu už mají několik zásahů. Ve druhé polovině prosince například pomáhali zraněnému nezletilému lyžaři na sjezdovce v Bílé. Poskytli mu první pomoc a pak asistovali při jeho transportu na stanici Horské služby. V lednu pak zasahovali třikrát, vždy u turistů, kteří si po pádu poranili nohu.

„Ve volném terénu pomáhají policisté pracovníkům horské služby při pátrání po pohřešovaných osobách, poskytují součinnost pracovníkům správy chráněné krajinné oblasti při kontrolách skialpinistů, kteří nerespektují vyznačené trasy, a vstupujících na místa, kde je pohyb zakázán a tím ohrožují svůj život i životy ostatních,“ uvedla Jiroušková. Policejní lyžařské hlídky podle ní působí zejména preventivně a dohlíží na ohleduplnost lyžařů a snowboardistů na sjezdových tratích.

V roce 2019 se do projektu lyžařských hlídek přihlásilo 40 adeptů. Vedení policie ve spolupráci s Horskou službou Beskydy vybralo 15 z nich. Členem týmu je navíc ještě instruktor a velitel. Každý z nich je vybaven zimním oblečením a lyžařským vybavením, připraveni budou také na volný pohyb v terénu, takzvaný skialpinismus.

Policisté nepůsobí jen na sjezdovkách. Během dvanáctihodinové služby navštíví většinou dvě lyžařská střediska. Část pracovní doby preventivně působí na sjezdovce, ale pomáhají například i s řízením dopravy. Vydávají se i na obhlídky chatových oblastí, které jsou v zimě často opuštěné.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související