Malíř Bocian žil celý život v Paříži. Po smrti se on i jeho dílo vrátili do rodného Slavkova
Slavkov není jen u Brna. Stejnojmennou obci najdete i na severní Moravě. Tady patří k největším obcím na Opavsku. Jednou ze zdejších zajímavostí je stálá výstava ve zrekonstruované požární zbrojnici. Vystaveny jsou zde obrazy slavkovského rodáka Bohumíra Strohalma Bociana, uznávaného malíře, který žil od roku 1938 v Paříži. Po své smrti odkázal své dílo rodné vsi.
V malé výstavní síni tak visí malby světově proslulého francouzského umělce, který ač prožil téměř celý život ve Francii, spočinul nakonec i se svou manželkou Yvonne Tinayre, malířkou a sochařkou, na slavkovském hřbitově.
Podle vyprávění zdejšího pamětníka Ladislava Kubína se manželka o svého muže starala až do své smrti v roce 2002. Její celoživotní partner pak po týdnu zemřel žalem. Jeho přáním bylo vrátit se i se svou ženou do rodného místa.
Dílo Bohumíra Strohalma Bociana můžete vidět i na internetu, a to v majetku různých zahraničních výstavních síní. V severomoravském Slavkově pak máte šanci prohlédnout si několik jeho originálů na vlastní oči. Do Slavkova se dostanete cestou od Opavy směrem na Olomouc.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.