Meandry Lučiny. Jedinečné území, které ukazuje moc přírody, najdete v srdci Havířova

12. květen 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zátočina s podemletým stromem

Přírodní památka Meandry Lučiny přímo v srdci Havířova připomíná, že se pořád najdou místa, která člověk neovlivnil svou činností. Řeka už stovky let utváří krajinu a nabízí útočiště celé řadě živočichů. Její tok se vine v délce 2,5 kilometru a navazují na něj mokřady nebo louky.

Spolu s Janem Smolou z havířovského magistrátu vstupujeme do přírodní památky Meandry Lučiny. „Dvě červené čáry znamenají vstup do chráněného území, jedna červená čára výstup,“ vysvětluje referent pro ochranu přírody.

Podle něj jde o velmi výjimečné území nejen v rámci Havířova ale i v rámci Moravskoslezského kraje či dokonce republiky. „Protože najít takovýto neupravený vodní tok je dnes už velký problém,“ upozorňuje Smola.

Je tady patrný ten kontrast. Ptáci, kteří jsou zde, dokáží překřičet i okolo projíždějící auta. Zvlášť teď na jaře, kdy se všichni ozývají a samečci obhajují svá hnízdní teritoria.

„Tady je krásně vidět, jak je ta řeka pracovitá, jak neustále vytváří něco nového, něco krásného,“ říká Jan Smola u jednoho z břehů, kde se vlní řeka Lučina. Okolí není upravované, zde vládne příroda.

„A takový strom, který zde vidíte – je téměř položený na vodní hladině, je důležitý pro spoustu organizmů, například pro ledňáčka, který je tady poměrně hojný a který hnízdí v hlinitých březích. Člověk ledňáčky spíš uslyší, než uvidí, protože jsou nesmírně plaší a velmi hbití. Ale když už máte to štěstí je vidět, tak jsou to nádherní ptáci, jsou to drahokamy,“ dodává Jan Smola.

Ledňáček říční

Do havířovské přírodní památky Meandry Lučiny vás zveme v našem magazínu Křížem krajem. Poslechněte si záznam pořadu - viz odkaz 'Přehrajte si celý příspěvek'.

Meandry řeky Lučiny v Havířově
autor: stj
Spustit audio