Měla jsem kliku. Díky Semaforu se ze mě nestala špatná zdravotní sestra, říká Miluška Voborníková
Na začátku 70. let byla nejmladším členem divadla Semafor. Vystupovala se slavnými dvojicemi Šimek–Grossmann a Suchý–Šlitr. Pak začala zpívat v kapele Petra Spáleného, s kterým se stali partnery i v životě.
Navzdory tomu, že jejich partnerskému vztahu téměř nikdo nevěštil dlouhého trvání, jsou manželi 45 let a stále spolu koncertují. „Je príma, že jsme se tak nějak sešli a doplňujeme se. To tak vyšlo. Na to žádný recept není,“ vypráví Miluška Voborníková v pořadu Alex a host.
Původně chtěla být baletkou, nakonec šla na zdravotnickou školu. Osud ji ale vrátil k uměleckému směru. Úspěšně prošla konkurzem do Semaforu. A tam to všechno začalo. „To jsem měla kliku. Grossmann se Šimkem mě osvobodili a vysvobodili české zdravotnictví od špatné zdravotní sestry. Vždyť já se bála píchat i injekce,“ přiznává se smíchem zpěvačka. Studium nedokončila a rovnou přešla naplno k divadlu.
Pendlování mezi Semaforem a kapelou
V roce 1972 přišel Jan Spálený s nabídkou, že jeho bratr Petr shání do Apollobeatu zpěvačku. „Mně bylo v Semaforu moc dobře, nechtělo se mi, ale říkala jsem si, že bych měla zkusit ještě něco jiného.“
Šla se podívat na koncert a bylo rozhodnuto. Nicméně do Semaforu se pak vrátila ještě třikrát. „Dohromady to bohužel nešlo, to jsem si dělala zle všude. Tak jsem pendlovala. Několik let jsem byla u Petra a několik let v Semaforu. A teď jsem na tom tak dobře, že už to stihnu všechno,“ směje se ikona Semaforu a s úsměvem dodává, že už zdaleka té práce nemá tolik.
„Pořád se chodím do divadla dívat a těší mě, že má svoje obecenstvo, které tam vodí svoje rodiny. A to je moc krásný,“ vyznává se. Nakonec sama dodnes jednou měsíčně hraje ve vzpomínkovém představení Návštěvní den u Miloslava Šimka.
Koncerty s Apollobeatem pořád táhnou
Nejraději vystupuje se svým mužem. Na koncert se potřebuje připravit a trochu se rozezpívat. „Rýma a tréma mě provázely celým životem a rýma na zpívání není to nejlepší. Ale Petr ne. Ten může mít chřipku, angínu a jeho hlas zní pořád úžasně. Má dar od pánaboha. Je šťastnej, když se svou kapelou Apollobeat může hrát v menších sálech, a to se nám díky bohu daří.“
Publikum si pochvaluje. „Lidi jsou úžasní, oni ty písničky znají, ke konci začínají i tančit, jsou přídavky. Chodí za námi a říkají, že jsme jejich mládí, ale to oni naši taky. Je to oboustranný a je úžasný, že jim to fanouškovství vydrželo doteď. My si toho strašně vážíme a jsme šťastní, že to můžeme prožívat.“
Setkávání s milými lidmi, přáteli a rodinou je pro ni nejvíc. „Je to pro mě další vzácný dar. Setkávání je nejlepší lék na duši.“
Jaké životní období by si dala ještě jednou? Budou slavit své výročí 45 let od svatby? Jaká je babička? Jaké vzpomínky má na Miloslava Šimka? Měla v době největší slávy čas na osobní život? Poslechněte si v rozhovoru u Alex.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.