Mistr Jan Hus se bál urazit boží pravdu, proto neodvolal, popisuje duchovní Hana Tonzarová

6. červenec 2023

I letos si 6. července připomínáme upálení mistra Jana Husa. Před 608 lety ho koncil jako kacíře odsoudil k smrti. „Chodili za ním, přesvědčovali ho, aby odvolal, ale on nechtěl,“ vypráví duchovní Církve československé husitské Hana Tonzarová.

O začátku života mistra Jana Husa nevíme téměř nic. „Jediné, co víme o jeho dětství, je to, že jeho maminka byla velmi pobožná a že vždycky, když šli kolem křížku, se společně modlili.“

„Je tedy jasné, že byl hodně veden k víře. A víra člověka učí pokoře a ohledu k bližním. Tento způsob výchovy ho vlastně předurčil k tomu, aby nestudoval jen kvůli akademickému titulu, ale bylo jasné, že ho filozofie, a posléze teologie, osloví a skutečně se dotkne jeho srdce.“

Počáteční popularita

„Jan Hus měl nejprve velkou podporu. Jeden rok byl dokonce rektorem pražské univerzity a postupně se stal etablovaným kazatelem v Betlémské kapli. Stal se velmi populárním a jeho tehdejší postavení bylo velmi prestižní.“

Potíže začal mít ve chvíli, kdy se v Praze začaly prodávat odpustky, proti čemuž se Hus stavil na odpor. „Říkal, že odpustit může člověku jedině Bůh, že si odpuštění nemůže koupit za peníze. Ale to se příliš nehodilo Václavu IV., protože tyto peníze financovaly válku proti neapolskému králi. V tu chvíli se tedy Václav IV. postavil proti Husovi a ten ztratil politickou oporu.“

Mistr Jan Hus

„V roce 1412 pak odešel mistr Jan Hus z Prahy, nejprve na Kozí Hrádek a poté na Krakovec. Tam začal psát masivněji, než psal v Praze. Napsal také mimo jiné spis Dcerka, kde mluví o svědomí. Že člověk ho může mít buď hodně široké, že si omluví úplně všechno, co dělá, anebo úplně úzké, že se kacířuje za všechno, co dělá. Hus ukazuje, že člověk má jít střední cestou. A ta střední cesta vede následováním Ježíše Krista. Pro Husa je vlastně toto následování ústředním motivem celého jeho života a nakonec i smrti.“

Kostnický koncil a odsouzení

Husova neústupná a zatvrzelá kritika poměrů v církvi a zpochybňování její autority dovedla pražského mistra až na Kostnický koncil. „Chodili za ním, přesvědčovali ho, aby odvolal, ale on nechtěl. Ne proto, že držel svoji pravdu. On psal, že se bojí urazit boží pravdu.“

„Věděl, že jde na smrt. Díky listům z vězení, které nejspíš vynášela nějaká dobrá duše v posledních dnech jeho života, víme, že Jan Hus už vlastně několik dní před svou smrtí věděl, jak to dopadne a spíše se loučil. Loučil se s Pražany, loučil se se svými věrnými, dokonce myslel na takové drobnosti, že dedikoval některé své věci přátelům,“ dodává Hana Tonzarová.

Mistr Jan Hus byl coby nepoučitelný a zatvrzelý kacíř 6. července 1415 upálen. Jaký byl student? Co je psáno ve spisu O církvi? Jak probíhal soudní proces s Janem Husem? Poslechněte si v záznamu pořadu Alex a host.

Hana Tonzarová a Alex Mynářová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.