Mnichovská dohoda ukládala Československu vzdát se pohraničních oblastí. Jednání však bylo bez naší účasti
V roce 1938 začalo nacistické Německo vznášet územní nároky na některé sousední země. 12. března napochodovali vojáci wehrmachtu do Rakouska, které se tak připojilo k Třetí říši.
Dalším cílem se stalo Československo. Po částečné mobilizaci v květnu se během léta rozhořely stovky drobných konfliktů, které v pohraničních Sudetech vyvolávali příslušníci německé menšiny.
Nacistická propaganda pak tyto incidenty prezentovala jako touhu utlačovaných Němců po sebeurčení. Hitler promyšleně stupňoval svůj tlak a nespokojil se s žádnými ústupky, které v Praze vyjednali spojenci z Velké Británie a Francie.
Všeobecná mobilizace na konci září byla jasným signálem, že Československo je připraveno se v případě napadení bránit. Ale premiéři Velké Británie a Francie nakonec ustoupili tlaku Hitlera a Mussoliniho a 30. září 1938 podepsali v Mnichově dohodu, která ukládala Československu vzdát se pohraničních oblastí. Územní zisky si připsali i Polsko a Maďarsko. Republika tak přišla zhruba o třetinu území. Zástupci Československa v Mnichově sice byli, k jednání ale nebyli přizváni, proto se pro mnichovské rozhodnutí vžilo heslo “o nás bez nás”.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://ostrava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://ostrava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka