Moravskoslezský kraj rozdělí farmářům až čtyři miliony korun na ochranu stád

7. červenec 2022 11:21

Chovatelé ovcí a koz mohou žádat Moravskoslezský kraj o příspěvek na ochranu svých stád před vlky. Kraj hospodářům rozdělí až čtyři miliony korun. Vlci totiž drobným chovatelům způsobují nemalé škody, řekla mluvčí kraje Nikola Birklenová.

„Moravskoslezský kraj chovatelům kompenzuje ztráty, které ve stádech tato stále ještě kriticky ohrožená šelma způsobuje. Teď kraj přichází s další nabídkou. Hospodářům kraj rozdělí až čtyři miliony korun na aktivní ochranu jejich stád ovcí či koz,“ uvedla Birklenová. Kraj předloni farmářům za škody způsobené vlkem proplatil 1,9 milionu korun, vloni to bylo 540.000 korun.

„V posledních letech vlků přibylo v Beskydech i Jeseníkách. Z hlediska ochrany přírody a zachování živočišného druhu to je dobrá zpráva. Návrat vlka ale začal komplikovat život farmářům a chovatelům, proto jim chceme pomoci. Přispějeme zejména na přenosné oplocení, mobilní košáry, ale také na modernizaci stávajících ohrad. Farmáři si z krajských peněz budou moci také pořídit pasteveckého psa. Tato opatření by měla snižovat škody, které v našem kraji vlk obecný způsobuje,“ uvedla radní pro životní prostřední Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS).

Podmínky získání příspěvku

O krajský příspěvek na ochranu stád mohou zažádat chovatelé evidovaných ovcí a koz, kteří mají pastviny ve správních obvodech obcí s rozšířenou působností Jablunkov, Krnov, Nový Jičín a Třinec. Krajský úřad bude žádosti přijímat do 18. července. Další podrobnosti o dotaci jsou na stránkách kraje.

„Tímto příspěvkem chceme přispět k zachování pasteveckých tradic. Nemůžeme dopustit, aby chov ovcí a koz vymizel z oblastí, kam tradičně patří. Byla by velká škoda, kdyby kvůli obavám z predátora, který u nás nemá přirozeného nepřítele, se tyto tradice staly pouze historií,“ doplnila radní.

Vlků přibývá

Výskyt vlků v Beskydech potvrdilo i únorové mapování výskytu velkých šelem, které tam dobrovolníci provedli už poosmatřicáté. „Vlci se v CHKO Beskydy vyskytují častěji než dříve. Zasahují sem aktuálně tři vlčí smečky. Kromě vlčích smeček se tu vyskytuje jeden vlčí pár a minimálně jeden vlk samotář. Celkem jde v průběhu jednoho kalendářního roku asi o 20 až 25 vlků. Z tohoto počtu se zde ale asi jen deset zvířat vyskytuje celoročně,“ řekla tehdy Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny.

zdroj: ČTK
Spustit audio