Může být vzduchotechnika v místnostech přenašečem virů? Ptali jsme se ředitele Zdravotního ústavu

3. březen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Eduard Ježo, ředitel Zdravotního ústavu v Ostravě

Každý prostor, ve kterém se zdržují lidé, musí totiž být pro zajištění zdravotně nezávadného prostředí větratelný a dostatečně větraný. Realita je ale občas jiná.

Existují normy rozdílné pro obytné rodinné domy a pro veřejné prostory. Nejpřísněji regulovanou oblastí je pracovní prostředí, pak jsou to veřejné prostory – úřady, obchodní centra, kam přichází větší množství lidí.

Může si zaměstnanec zkontrolovat či ověřit, jestli jsou řádně měněny filtry a čištěno potrubí? Dýchá vůbec čištěný vzduch? „Jedinou možností, jak se toho dopídit, je zeptat se zaměstnavatele. V případě, že se cítíte tak, že zaměstnavatel s vámi nekomunikuje, máte podezření, že není všechno v pořádku, máte možnost se obrátit na Krajskou hygienickou stanici a tam to probrat, eventuálně podat i podnět,“ vysvětloval v Poradně Českého rozhlasu Ostrava Eduard Ježo, ředitel Zdravotního ústavu v Ostravě.

Klimatizace není vzduchotechnika

Vzduchotechnika je komplexní systém, který slouží k výměně vzduchu v prostoru, k jeho ohřevu, ochlazení, zvlhčení, odvlhčení, nebo čištění. Řeší především efektivní větrání.

Klimatizace je zařízení určené k úpravě vzduchu v požadovaném prostoru. Lidově řečeno „honí vzduch po místnosti“ a ohřívá nebo chladí.

Může být vzduchotechnika v místnostech přenašečem virů? „Když se podívám na tu poslední kauzu kolem COVID-19, tak tam opravdu zatím žádná studie nic takového nepotvrdila. Je pravdou, že z preventivních důvodů v těch nakažených oblastech, v těch budovách došlo k odstavení vzduchotechniky, a to z čistě preventivních důvodů, protože nevíme,“ říká Eduard Ježo. „U některých virů je to možné, že se takto mohou distribuovat do jiných prostor,“ dodává.

Jak se liší vzduchotechnika v běžných a pasivních domech? Co je to rekuperace? I na tyto otázky uslyšíte odpověď v záznamu rozhlasové Poradny, ve které došlo i na téma koronavirus.

autoři: Eva Panošová , tif
Spustit audio