Na Gírové v Beskydech prý čert chtěl mlít lidské duše. Díky chytrému bačovi jeho plán ztroskotal
Pod vrcholem hory Gírová na Jablunkovsku najdete tajemné a legendami opředené místo. Skupině skal v lese tady všichni říkají Čertovy mlýny. A právě k nim jsme se vydali v doprovodu Aleny Kolčárkové, vedoucí informačního centra v Mostech u Jablunkova.
Podle legendy právě za jedním moudrým bačou přišel přestrojený čert v kamizolce a žádal ho o svolení postavit si mlýn. Bača ho prokouknul a dal mu následující podmínky: mlýn musí být z kamene a musí jej postavit dřív, než kohout následujícího rána zakokrhá. Čert se rozletěl do okolních vesnic a nejprve zabil všechny kohouty. Bača však jednoho schoval a ten ráno zakokrhal. Rozzlobený čert odhodil mlýnské kolo, které právě do hotové stavby nesl, a ze vzteku otiskl své kopyto na jeden balvan.
Kdo dnes Čertovy mlýny navštíví, může zřetelně tento otisk najít. Stejně tak tvář zlého lichváře Lanckrony, kterého zde okradl a zabil zbojník Ondráš a jeho družina. Před smrtí jej ještě přinutili, aby vykopal jámu a do ní dal vše, co nakradl. Poté toto místo zavalili velkým kamenem. Poklad samozřejmě lákal lidi, jenže kdo jej chtěl získat, musel tak učinit pouze o Květné neděli. A navíc nesměl promluvit cestou domů ani jedno slovo. Dvě dívky z Mostů u Jablunkova se o to pokusily. Poprvé jedna z nich samou radostí promluvila a peníze zmizely. O rok později se už děvčata dostala skoro domů, ale pronásledovali je ďáblové. Děvčata se jich polekala a hrůzou vykřikla. Poklad se vytratil a od té doby ho již nikdo nehledal.
Hora Gírová je se svými 893 metry nejvyšší horou Jablunkovského mezihoří. Někdy se jí říká také Fudžijama. Stojí totiž osamoceně mezi dalšími kopci a v dobách, kdy se na ní pásly ovce, byl její vrchol úplně holý. Podoba s japonskou Fudžijamou pak vynikla nejvíce v zimě, kdy Gírovou přikryl sníh.
A ještě jedna příhoda se vztahuje ke Gírové. Jednou se prý místnímu bačovi ztratil v těchto skalách pes. Za tři dny se pak objevil až na hoře Godula. Od té doby lidé věří, že Gírová je systémem podzemních jeskyní propojena s touto vzdálenou horou. Ostatně o tom, že je zde hned několik pseudokrasových puklinových jeskyní, se můžete přesvědčit přímo v Čertových mlýnech. Vchod do jedné z nich, už zasypané, je totiž součástí tohoto zajímavého pískovcového skalního útvaru.
Související
-
Velký Roudný. Místo, kde zanechal otisk čert i Bůh
Víte, odkud dnes přijdou na zem všichni čerti, kteří doprovodí Mikuláše a anděla na jejich cestě k dětem? Vyskočí z pukliny v kameni na Velkém Roudném na Bruntálsku.
-
Kříž v lese u starojičínského hradu obestírá strašidelná legenda
Kříž uprostřed lesa na dohled od hradu ve Starém Jičíně obestírá jedna strašidelná legenda. Kousek nad ním prý otiskl do skály svou hlavu a kopyto samotný čert. Obe...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.