Na návštěvě u varhanáře a sběratele Zdeňka Hromádky

23. prosinec 2016

Nejrůznější hrací strojky mají své neopakovatelné kouzlo. Hudba z nich nás dokáže jako mávnutím kouzelného proutku přenést do doby před více než 100 lety. A právě zvuk jednoho takového jsme pro vás zaznamenali.

V magazínu Křížem krajem jsme tentokrát zavítali k varhanáři a sběrateli Zdeňku Hromádkovi z Frýdku-Místku. Jeho obývák zdobí skutečné poklady. Více než sto let staré polyfony, tedy dřevěné hrací skříně s kouzelným zvukem.

„Když si to pustíme, vždycky na mě dýchne ta stará doba. To minulé a předminulé století,“ říká sběratel.

„Výrobci museli mít vynikající aranžéry, protože museli skladbu zredukovat na počet taktů, na rychlost. Prostě tak, aby se do jedné otáčky celá skladba vešla,“ dodává.

Na polyfon Mikádo má pan Hromádka zhruba padesát různých desek. Původní jsou z roku 1890, kdy polyfon vznikl a jsou asi do roku 1900.

Polyfon Mikádo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.