Nadšenci v Novém Jičíně nechali opravit hrobku bývalých průmyslníků. Chystají se na další

Pavel Wessely ukazuje na nápisy na opravené hrobce rodiny Weissů
Pavel Wessely ukazuje na nápisy na opravené hrobce rodiny Weissů

Honosné hrobky byly v minulosti vizitkou mnoha významných rodin v obcích a městech. Jenže spousta z nich chátrá, protože jejich majitelé buď zemřeli, anebo byli třeba odsunuti. Nadšenci z Klubu rodáků v Novém Jičíně teď obnovili hrobku rodiny Weissových, která byla v havarijním stavu.

„Došlo tam k pochodům, které narušily jednotlivé žulové kvádry, ze kterých je monument poskládaný. Problémem byly peníze, které město na hrobku, která mu oficiálně ještě nepatří, nemělo. A tady jsme přišli s iniciativou, ale musím říct, že to bylo na základě připomenutí komise rady města pro péči o památky. Tam byl vlastně ten impuls,“ říká Pavel Wessely předseda Klubu rodáků a přátel města Nového Jičína.

Žulová hrobka pochází z počátku minulého století. Jsou na ní prvky secese. „Laik, když se z dálky podívá, tak řekne, že to byly možná nějaké prefabrikáty betonové. Ale přijdeme-li blíž, vidíme jasně blyštivá zrna žuly. Takže je to ze žuly vytesané a já obdivuji, co tehdejší kameníci dokázali. A vůbec nechci spekulovat o tom, kolik takové dílo muselo stát peněz,“ dodává Pavel Wessely.


Rodina Weissů byla pro Nový Jičín velmi významným podnikatelským rodem, který je znám především z oblasti textilní výroby.

Klub rodáků v Novém Jičíně bude chtít nechat opravit několik dalších hrobek. Na řadě je asi 150 metrů vzdálená mohutná hrobka familie Richard Kloss. Už na první pohled je vidět, že s ní bude dost práce, chybí nějaká písmenka.

„Tady zřejmě došlo k podobnému jevu jako u předchozího pomníku, kdy se rozpíná zřejmě navlhlé jádro toho pomníku. A i proto tady bude nezbytné aspoň část rozebrat a znovu poskládat a zajistit. To bychom rádi udělali ještě letos, pokud možno brzy. A postupně ale chceme opravit taky další z těch výjimečných náhrobků, které vytipovala a které schválila pro takovou nadstandardní péči komise péče o památky Rady města Nového Jičína,“ uzavírá předseda novojičínského Klubu rodáků a přátel města Pavel Wessely.

Další hrobka na řadě - stavitelské rodiny Klossů