Nebaví mě extravagantní pytle, které nikomu nesluší. Miluju eleganci, říká návrhář Osmany Laffita
Bylo mu 22 let, když se z Kuby dostal do tehdejšího Československa. Do sametové revoluce zbývaly dva roky. „Můj život je jako telenovela,“ vypráví Osmany Laffita v pořadu Alex a host.
Prosadil se jako módní návrhář. Své kolekce předvádí v New Yorku, Paříži a mnoha dalších městech. I když v naší republice žije už od roku 1987, lidé mu říkají, že česky mluví čím dál hůř. „Čeština je opravdu těžký jazyk. Ale jinak se domluvím dalšími pěti jazyky úplně bez problémů. Takže to se mnou musíte vydržet,“ usmívá se návrhář.
Příběh jako z telenovely
V tehdejším Československu studoval. „Studium mi moc nešlo. Dali mě do továrny, kde se vyráběly pneumatiky. A když začala sametová revoluce, byl jsem ve Vysokých Tatrách na dovolené. Spoustu Kubánců se vracelo na Kubu, ale já to prošvihl a oni si mysleli, že jsem se v Tatrách schoval. Nakonec mi tenkrát, už jako prezident, Václav Havel zařídil povolení, abych tu mohl zůstat. Rozhodla moje kariéra.“
Měl štěstí. V té době už pracoval pro dům Versace a Kenzo. Dagmar a Václav Havlovi ho brzy poté pozvali na Pražský hrad s nabídkou, jestli je nechce oblékat. Poznal také Ivanu Trumpovou, která přijela na jeho první přehlídku. „Moje kolekce se jí moc líbila a doporučila mě dál. Viděl jsem, že v Evropě mám mnohem větší budoucnost. Takže proč se vracet na Kubu.“
Osmanyho styl
Má rád minimalistický styl, ale ve svém pojetí. „Miluju extravaganci, zároveň to musí být elegantní. Nebaví mě nějaké extravagantní pytle, které nikomu nesluší. Můj styl je, že mixuju tropické motivy Karibiku do evropského stylu.“
Všechno dělá na zakázku. „Vždycky musím koukat na toho člověka. Jaký má styl, jaká energie z něj jde. A ten nápad pak vždycky přijde nějak sám. Bůh mě asi miluje, protože cokoli vezmu do ruky, tak mě něco napadne. Myslím, že to je dar. Vezmu drát a tvořím a vždycky z toho něco je.“ Neobléká však všechny lidi, kteří za ním přijdou. „Poznám, pro jakého člověka nechci dělat nebo s kým nechci spolupracovat.“
Kromě módy vyrábí šperky, brýle, kabelky, porcelán nebo sklo. „Mám i svoji one man show. Čeká mě 40 vystoupení a mezitím připravuju další kolekci. Lidi si myslí, že se flákám, ale naopak. Proto mě tolik nevidíte na veřejných akcích, přestože bych pařil rád, ale mám opravdu hodně práce. Základem pro úspěch je makat a makat.“
Jaký byl jeho první pánský prsten a jaké kameny preferuje? Kdo rozhodl o jeho studiích v Československu? Proč odmítl české občanství? Létá ještě na Kubu? Jakou radu posílá posluchačům? Poslechněte si v rozhovoru s Alex.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka