Nedělní Noční linka: Školní poučky a praktický život

2. únor 2020

Jakou poučku, vzoreček ze školní matematiky si dodnes pamatujete? Byly vám k něčemu v praktickém životě vzorečky z fyziky? A co takhle valenční koncovky -ný, -natý, -itý, -ičitý?

Před několika hodinami se rozdávala pololetní vysvědčení. A možná že tenhle “poločas” i ve vás vyvolal vzpomínky na školní léta. A dost možná, že jste na tom jako spisovatel Robert Fulghum, který říká, že všechno, co v životě opravdu potřeboval, se naučil ve školce. Nic proti exaktním vědám, ale položili jste si někdy otázku, co z učiva matematiky, fyziky či chemie jste v životě opravdu zužitkovali?

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč je vlastně nežádoucí olizovat namrzlé zábradlí, lít vodu do kyseliny, nebo jak v praxi využít Pythagorovu větu? A dá se vlastně to, čím vás školní léta vybavila, vůbec najít v osnovách? Ty, kteří zaloví v paměti a vzpomenou si, kterou fyzikální poučku či matematický vzorec ve svém životě opravdu využili, rád v Noční lince přivítá Borek Kapitančik.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser