Největší poškozovači sluchu? Kromě hluku jsou to nikotin a léky
Sluch je jedním z nejdůležitějších smyslů, které používáme. Zatímco ztráta zraku nás izoluje od věcí, ztráta sluchu nás oddělí od lidí.
„Ztráta sluchu způsobuje poruchu příjmu akustické informace, především lidské řeči a člověk se stává bezmocným a ztrácí kontakt s okolními lidmi. Tedy porucha sluchu vede k sociálním a emočním postižením člověka,“ říká v rozhovoru lékař Mojmír Lejska, který se celý profesní život setkával s lidmi ztrácející sluch.
Největšími poškozovači sluchu jsou pak podle něj hluk, nikotin a léky. „Hluk je celosvětová pandemie. Čím je rozvinutější společnost, tím je hluku více. A je zjištěno, že hluk intenzivnější než 85 dB trvale poškozuje sluch u každého člověka,“ připomíná lékař.
Druhým vážným poškozovatelem je nikotin, protože způsobuje poruchu prokrvení nejjemnějšími vlásečnicemi v lidském těle. A třetím jsou léky. „Existuje velká skupina léků, o nichž víme, že působí jedovatě na sluch,“ varuje Mojmír Lejska.
Související
-
Když sluch slábne aneb Jak se v seniorském věku vypořádat s nedoslýchavostí
Jak pečovat o sluch, co mu nejvíce škodí, nakolik sluch slábne s přibývajícími roky a jak se v seniorském věku vypořádat s nedoslýchavostí., řekne lékař Ivo Gornisiewicz.
-
Přibývá lidí, kteří špatně slyší už v mladém věku. Jak si sluch chránit?
Přibývá lidí, kteří špatně slyší už v mladém věku. Mají totiž nenávratně poškozený sluch z nadměrného hluku. I o tom mluví lékař ORL Vítkovické nemocnice Ivo Gornisiewicz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.