Největší poškozovači sluchu? Kromě hluku jsou to nikotin a léky

10. květen 2023

Sluch je jedním z nejdůležitějších smyslů, které používáme. Zatímco ztráta zraku nás izoluje od věcí, ztráta sluchu nás oddělí od lidí.

„Ztráta sluchu způsobuje poruchu příjmu akustické informace, především lidské řeči a člověk se stává bezmocným a ztrácí kontakt s okolními lidmi. Tedy porucha sluchu vede k sociálním a emočním postižením člověka,“ říká v rozhovoru lékař Mojmír Lejska, který se celý profesní život setkával s lidmi ztrácející sluch.

Největšími poškozovači sluchu jsou pak podle něj hluk, nikotin a léky. „Hluk je celosvětová pandemie. Čím je rozvinutější společnost, tím je hluku více. A je zjištěno, že hluk intenzivnější než 85 dB trvale poškozuje sluch u každého člověka,“ připomíná lékař.

Druhým vážným poškozovatelem je nikotin, protože způsobuje poruchu prokrvení nejjemnějšími vlásečnicemi v lidském těle. A třetím jsou léky. „Existuje velká skupina léků, o nichž víme, že působí jedovatě na sluch,“ varuje Mojmír Lejska.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.