Nejvyšší vrchol Beskyd je nepřehlédnutelný i díky televiznímu vysílači. Stojí tam už 36 let

19. květen 2016

Díky televiznímu vysílači je Lysá hora opravdu nepřehlédnutelná. O jeho stavbě bylo rozhodnuto v 70. letech minulého století, kdy se začala budovat síť vysílačů druhého programu Československé televize.

Nebýt vysílače na Lysé hoře, možná by mnozí lidé tak snadno z dálky nepoznali nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd. Také byste si nemohli naladit některé programy na své televizi a nepřijali signál mobilního operátora.

A určitě by sem nemohli houfně jezdit cyklisté a rodiče s kočárky. Asfaltová cesta z Krásné-Papežova až na vrchol Lysé hory byla totiž vybudována právě kvůli výstavbě vysílače.

O ní bylo rozhodnuto v polovině 70. let minulého století. Tehdejší provozovatel televizního a rozhlasového vysílání, Správa radiokomunikací Praha, totiž budoval síť vysílačů druhého programu Československé televize. A volba padla také na Lysou horu.

První signál poslala 78 metrů vysoká anténa do éteru 1. března 1980. Za tu dobu se mnohé změnilo. Nejen na vrcholu Lysé hory, ale také v samotném objektu vysílače.

O tom ostatně je náš dnešní magazín Křížem krajem. Poslechněte si záznam pořadu (viz odkaz 'Přehrajte si celý příspěvek') a dovíte se víc. Průvodcem vám bude správce vysílače Petr Lukeš.

I takovýto výhled se naskytne správci vysílače
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.