Nejzajímavější velikonoční obchůzky – Tatary, beránci a omlazování na jihovýchodním Slovácku

Velikonoce jsou nejdůležitější křesťanské svátky, ale Velikonoční pondělí je zasvěceno spoustě zvyků a rituálů, které často pocházejí ještě z předkřesťanských dob.

Týká se to především švihání dívek a žen zelenými jarými pruty, které jsou často spleteny do forem tatarů, korbáčů nebo pomlázek. Už samotné slovo pomlázka ale naznačuje, že ono šlehání pruty nebylo prostou fyzickou exekucí, ale „pomlazováním“ - mělo tedy sloužit k odehrání nemocí, stáří a všeho zlého a právě to mladé a nové mělo přejít z prutů na dívky a ženy.

I v malování vajec a jejich následném předávání mužům se skrýval rituál – na kraslice se totiž psaly tajné vzkazy. A kraslice musely být vždy plné a živé, nikdy vyfouknuté! Velikonoční pondělí na Slovácku s muži ze souborů Kohútek a Oldšava zachytila Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.