Nenechte se vyprovokovat

9. srpen 2004

Léto je v plném proudu. Lidé na týden, dva, tři a více opouštějí své domovy a zaměstnání a odjíždějí někam za sluncem, teplem a pohodou. Dělají to každý rok a každý rok se dopouštějí stejných chyb.

Příprava na dovolenou se může změnit v naprosto stresovou záležitost. Vyrážíte na týden a už tři týdny předem sháníte, zajišťujete, vyřizujete. Uprostřed obýváku leží obrovské zavazadlo a otvírá na vás obrovská nenasytná ústa. Postupně přinášíte dvě třetiny šatníku a střídavě ukládáte a znovu odkládáte tu sukni, ve které se necítíte, tu halenku, na které je nevypratelný flek, tu tričko, kterému už vybledly barvy. Naopak přinášíte několik let zapomenuté kalhoty, bez nichž se letos na dovolené určitě neobejdete, patery plavky, spodní prádlo na čtrnáct dní. Zavíráte kufr, když si uvědomíte, že jste si sice přibalili vybavení na všechny sportovní disciplíny pod sluncem, ale chybí vám něco na společenský večer, případně máte jen nažehlené šaty a ani jedny šortky na večerní procházky po pláži. Po mnoha dnech přeskládávání nakonec kufr zavřete, zamknete a uložíte na nedosažitelné místo, jen tak, kvůli strachu z pokušení. Nejhorší část je za vámi, teď zbývá oběhnout směnárny a najít tu s nejlepším kurzem. Vyměníte si valuty aspoň za patnáct tisíc, jistota je jistota, přibalíte všechny platební karty a z lemu starých kalhot vypáráte svazeček stodolarovek. Pro strýčka Příhodu. Pár dní před odjezdem ještě nakoupíte opalovací krémy, opalovací mléka a mléka po opalování, náplast na metry a prášky proti průjmu. Teď už jste vybavení a můžete konečně odjet. Během pobytu zjistíte, co všechno jste doma zapomněli a s čím jste se naopak tahali zbytečně. Třítýdenní předodjezdové stresy byly k ničemu. Pokud se na dovolenou teprve chystáte, buďte v klidu. Zapomeňte na zbytečné nervování a hleďte si to užít.

autor: Gabriela Všolková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?