Nepotřebujete výživové poradce. Stačí poslouchat vlastní tělo, říká Margit Slimáková

16. červen 2018

Farmakoterapie je už hašení požárů – kdybychom se o sebe dobře starali, zdravě jedli, nekouřili a hýbali se, tak dokážeme těm nejběžnějším nemocem zabránit. To je názor specialistky na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimákové, která v ostravském studiu odpovídala na otázky Kateřiny Huberové.

V posledních letech přichází čím dál více znalostí o výživě, různých studí, výživových poradců, a čím dál více jsme znejistěni. „Mnozí lidé, když se posadí k talíři, tak si málem vedle sebe položí kalkulačku a počítají, kolik tam je kalorií. Jedí se strachem,“ říká.

Zdravá výživa je ale podle Slimákové velmi jednoduchá, žádní poradci ani studie nejsou tolik potřeba – stačí jíst základní potraviny a nemůžeme udělat žádnou chybu.

Naše nemocnice a hřbitovy zaplňují lidé, kteří se přejídají. Ne ti, kteří jedí příliš zdravě. Nevím o rizicích nadbytku mrkví v jídelníčku.
Margit Slimáková

Výživová věda má smysl v nemocnicích nebo výzkumných ústavech, postupně se ale přes média začala přenášet k veřejnosti. Věda se ale posouvá a lidé každých pár roků jedí něco jiného – poslouchají různá doporučení místo svého těla.

„Někomu může dělat dobře, když bude všechno vařit, někdo víc syrové, někomu víc maso a někomu víc fazole… a je to v pohodě,“ zdůrazňuje.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.